Вирус погађа и бракове, најпре оне који су већ имали проблем

БЕОГРАД: Пандемија вируса корона утицала је и на бракове и односе међу супружницима, а највише, како оцењују стручњаци Института за ментално здравље, на оне партнере који су имали проблеме и раније, мада, како уоозравају, ни здрави бракови нису заштићени.
razvod brak pixabay
Фото: pixabay.com

''Проблеми кад брачних парова су сада појачани, висе се сусрећемо са паровима који су и пре пандемије имали проблеме у браку, што не значи да здрава породица нема проблеме у овом времену", каже за Танјуг шеф кабинета за брак и породицу Института за ментално здравље. психотерапеут Сања Николић и додаје да све већи број парова тражи стручну помоћ.

Она објашњава да је приметано неразумевање у брачној заједници тамо где се партнер плаши и пати за себе без разумевања за другу страну.

Сваки брачни пар има своје "копинг механизме" односно начине помоћу којих превазилазе стреш, каже Николић и саветује да је у овом времену најбоље потенцирати здраве потенцијале и у свом дому радити оно што нам прија и што нас опушта

Николић иистице да су жене свесније брацних проблема те траже помоћ стручњака, док се последњих година бележи и пораст броја мушкараца којима помоћ саветника више није табу тема.

Психолог Института за ментално здравље Снежана Мрвић такође скреће пажњу на то да истраживања показују да су бракови који су били функционални пре панденије задржали те односе, док су код дисфункционалних парова проблеми постали израженији.

"У првом таласу пандемије проценат развода је повећан, али има и оних парова који су се зближили током пандемије, каже Мрвић за Танјуг.

Она додаје да ће неки парови из ове пандемије изаћи јачи него што јесу, док на фрагилније и слабије особе ово време ће оставити велике пооследице, те да то зависи од типа личности, карактера и особина особе.

Партнери су од почетка пандемије доста више упућени једни на друге, што није био случај пре када су због бројних обавеза имали мање времена.

Људи губе контролу, долази до великог страха, каже она, и истиче, да страх јесте добар и има заштитну улогу, али када прерасте у ирационалан страх то онда доста утиче на партнерски однос и долази до проблема у брачној заједници.

"Важно је да у овом времену сваки партнер има своје време када ће да буде сам са својим мислима и осећањима, те ће мање долазити и до несугласица које у овој ситуацији могу бити појачане", поручује Мрвић.

Она саветује партнере да ступе у контакт сами са собом и са својим осећањима, како би били добри другима и да се више усмере на партнера.

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести