Вулин: Покушали да убију Србију, а убили међународно право

БЕОГРАД: „Те 1999. године покушали су да убију Србију, али убили су међународно право, изјавио је министар одбране Александар Вулин, на отварању округлог стола "НАТО агресија - узроци и последице", који је почео данас у Дому Гарде на Топчидеру.
Aleksandar Vulin/Ministarstvo odbrane
Фото: Министарство одбране Републике Србије

"Двадесет година касније, Србија се усправила, Србија се опоравила, међународно право није. Оно је мртво, као што је било мртво те 1999. године, када је без одлуке Савета безбедности 19 моћних земаља окупљених у најмоћнији савез планете, бомбардовало једну суверену и слободну земљу. Србија је преживела захваљујући својој војсци, својој полицији и свом народу", истакао је Вулин.

Он је указао да су, као последица тога, сепаратизми и тероризми почели да бујају и да свет после тога није исти, саопшило је Министарство одбране.

"Свет се неповратно променио и као и увек кад посегнете за силом и злочином не знате где и докле ће вас довести. Једна од последица НАТО агресије је било и буђење света. До тада, уљуљкане и умирене силе - Русија и Кина, убеђене и уверене, баш као и већина нас, да све највеће људске вредности живе и станују на Западу, схватиле су да свет коме су хтеле да припадају, није свет који су замишљале и који су желеле. Једна од последица НАТО агресије јесте стварање мултиполарног света - у самоодбрани и због потребе да се 1999. година више никада не понови", рекао је министар одбране.

Фото: Ministarstvo odbrane Republike Srbije

Вулин је истакао да до 2012. године нико није смео да каже бар право име тог страшног ужаса који је нашу земљу задесио. 

"Две деценије касније Срби су поносни на сваког свог официра, војника и ратника и сваког човека који је живео у Србији те 1999. године. Са правом можемо да се сећамо и да извучемо закључак и поуку и да се припремимо за будућа времена. Српски народ ни те 1999. године, па ни 20 година касније, нема разлога да пред било ким погне главу, да се постиди. Али има разлога да питају велике и моћне колико ће им још деценија бити потребно да признају злочин који су починили", нагласио је министар Вулин на крају свог обраћања, поручујући окупљенима да је данашњи скуп прилика да се сачува успомена на све оне сјајне и храбре људе који нису са нама.

На отварању скупа ректор Универзитета одбране генерал-мајор др Горан Радовановић истакао је да је округли сто прилика да се са поносом сетимо времена непоколебљиве воље и храбрости у одбрани отаџбине.

"Наша је трајна одговорност према будућим покољењима, а наша историјска обавеза према невиним жртвама да се не заборави", истакао је генерал Радовановић. 

Генерал-мајор у пензији Божидар Делић, који је те 1999. године био командант 549. моторизоване бригаде ВЈ, изјавио је да је "изузетно важно да се после толико времена коначно почело говорити о херојској борби наше војске и полиције и нашег целог народа".

"Данас говоримо о искуствима која смо стекли у тој 1999. години у одбрани земље од агресије НАТО. Надам се да ће закључци са овог скупа наћи места у уџбеницима на нашим војним академијама", истакао је генерал у пензији Љубиша Диковић, командант 37. моторизоване бригаде ВЈ 1999 године.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести