Представљена Стратегија за заштиту деце од насиља

Поводом Међународног дана деце жртава насиља данас је представљена Стратегија за превенцију и заштиту деце од насиља, а министар Зоран Ђорђевић казао је да Стратегија и Акциони план треба да доведу до нулте толеранције за насиље над децом.
brnabic
Фото: Tanjug

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања казао је да 21 одсто становништва Србије чине деца и додао да "не можемо лагати и рећи да насиље не постоји".

"Насиље постоји, али Влада ће се свакако борити против тога и то не само Стратегијом и акционим планом већ заједнички сви у друштву морамо да се боримо против тога и да искоренимо такву ствар", казао је Ђорђевић.

Додао је да је то обавеза државе и друштва и залог за будућност.

"Уколико не будемо искоренили насиље последице могу да буду дугорочне и одразиће се на наше друштво у будућности. Немамо право да жмуримо, већ чим приметимо било које насиље, морамо сви да реагујемо и спречимо да се и даље дешава“, истакао је министар.

Директорка УНИЦЕФ-а Ређина де Доминићис поздравила је доношење Стратегије после седам година и навела да је она важна јер је укључила све видове насиља, и у породици, школи, на интернету...те да је добро што је у тај посао било укључено и цивилно друштво.

Заштитник грађана Зоран Пашалић истакао је да предвиђеним доношењем нових закона, као и изменама и допунама постојећих, у наредном периоду поспешиће се заштита деце од насиља.

Брнабић: Цело друштво мора да ради на превенцији насиља

Премијерка Србије Ана Брнабић поручила је данас да је тема заштите деце од насиља и његова превенција једна од најважнијих за друштво и она се не тиче само институција, већ целог друштва.

Брнабић је након што је представљена Стратегија за превенцију и заштиту деце од насиља казала да јој је драго што је то учињено баш на данашњи дан када се обележава Међународни дан борбе против насиља над децом, додајући да је у њеном писању помогао УНИЦЕФ.

Како је навела, основни принцип Стратегије је Конвенција УН о правима детета, а тај стратешки документ, осим што је најважнији за друштво и инвестиција у њега, важан је и за евроинтеграције Србије о чему се говори у поглављу 23 у преговорима о чланству у ЕУ.

"Насиље рађа насиље и уколико данас не успемо да сузбијемо и превенирамо насиље, та деца ће се сутра претварати у насилнике“, казала је Брнабићева и истакла да Влада Србије жели да прекине ту спиралу насиља.

"Ако је не прекинемо, мислим да ће она све више расти и ширити се и то смо виђали и у напреднијим и богатијим друштвима од нашег и зато је важно да системски приступимо овом проблему“, истакла је Брнабићева.

Подсетила је да се Влада овим питањем бавила системски, а не стихијски и у том смислу навела да је усвојен Закон о спречавању насиља у породици, који предвиђа посебну процедуру за децу као посебно рањиву категорију.

Од почетка примене тог закона, 1. јуна, 2017. године, регистровано је 141.529 случајева, за 50.127 усвојени су предлози хитних мера, а израђено је 42.246 индивидуалних планова за жртве, казала је Брнабић и додала да је за 1.715 деце надлежни органи утврдили да су жртве и да је у тим случајевима усвојена хитна продужена мера заштите те деце.

Такође, како је навела, усвојен је и Закон о бесплатној правној помоћи где су такође деца окарактерисана као посебно рањива категорија, а у децембру 2019. године оформљена је Радна група за превенцију и сузбијање насиља у школама која је и инсистирала да се заврши рад и усвоји Стратегија.

За три године евидентирано 1.715 деце жртава породичног насиља

Поводом Међународног дана деце жртава насиља, 4. јуна, Министарство правде је поручило да су деца темељ развоја сваке државе и њеног даљег напретка, те да морају да буду у центру пажње целог друштва, без обзира да ли се ради о њиховом образовању, здравственој заштити, а посебно када је реч о спречавању насиља над децом или било ког другог облика дискриминације.

Подсетивши да је пре три године почела примена Закона о спречавању насиља у породици, Министарство је указало да је у том периоду евидентирано је 1.715 деце, која су била жртве насиља или им је претила непосредна опасност од насила у породици.

Министарство правде очекује да ускоро буде усвојена нова Национална стратегија за остваривање права жртава и сведока кривичних дела у Републици Србији за период 2019-2025. године, са пратећим Акционим планом, која препознаје децу као посебно рањиву групу и предвиђа низ мера усмерених ка унапређењу положаја деце жртва и сведока.

Од почетка примене Закона о спречавању насиља у породици до априла 2020. године размотрено је више од 140.000 случајева насиља у породици, усвојено више од 50.000 хитних мера и израђено више од 42.000 индивидуалних планова заштите.

Од септембра 2018. године евидентира се и број продужених хитних мера ради заштите малолетних лица.

Законом о бесплатној правној помоћи, чија је примена почела 1. октобра 2019. године, деца су дефинисана као посебно осетљива категорија за коју је предвиђена бесплатна правна помоћ.

Према том закону, деца остварују право на бесплатну правну помоћ без додатне документације у свим поступцима који се односе на њих, подсећа министарство.

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести