Љајић: Пластични бријачи планули, а за брашном огромна потражња

БЕОГРАД: Министар трговине Расим Љајић изјавио је данас да је тржиште у Србији стабилно и да грађани могу бити мирни, јер ће снабдевеност тржишта и стабилност цена бити обезбеђени.
rasim ljajic
Фото: Tanjug (Sava Radovanović)

Љајић је рекао да је јутрос од 04.00 до 07.00 за најстарије грађане било отворено много више продавница него раније.

"Очито да интересовање не јењава, све је више људи, купаца, робе има довољно, људи су се могли уверити да је понуда коректна", казао је министар трговине за РТС, додајући да се тражи мање-више исти асортиман.

"Разговарамо са добављачима, важно да се ланац одржи, можемо да будемо мирни да ће стабилност бити одржана", истиче Љајић.

Каже да је брашно траженије него за време бомбардовања.

Подсећа да је врх куповине и продаје био од 9 до 15. марта, када је потражња била 61 одсто већа од истог периода прошле године.

"Изненадило ме је да су пластични бријачи планули истог дана кад дођу, имали смо већу потражњу за брашном него за време бомбардовања. Већа потражња је за тоалет папиром, 208 одсто, него за дечјом храном, пеленама, јогуртом, јајима. За мене је то необјашњиво, али добро, то су људски страхови на које морате да рачунате. Најважније да је било робе, ниједног тренутка нису продавнице биле празне", истакао је Љајић.

Напомиње да је сировинска база добра и да домаћом призводњом могу да се задовоље потребе за основним намирницама.

"То се на овој кризи показало. На глобалном нивоу проблем може да буде логистика, многе земље се суочавају са проблемом преоптерећености возача, недостатком возача и то је много већи проблем у перспективи", наводи министар трговине.


"Реципроцитет" гори него таксе од 100 одсто

Љајић je изјавио да је уводење такозваног "реципроцитета" који је Приштина најавила, горе него једностране таксе од 100 одсто.

"Нека роба је ишла ипак, занемарљиво, али је ишла. Ако се уведе реципроцитет на начин на који се најављује - да на свим фактурама мора да пише да се испоручује за републику Косово - та роба неће ићи, јер наши царински органи не могу да препознају та документа", казао је Љајић за РТС.

"Трговина ће бити нула", нагласио је министар и истакао да једини смисао има одлука да потпуно буду укинуте једнострано уведене таксе и да се стање врати како је било пре 21. новембра 2018. године.


Каже да је квасац на листи дефицитарних производа сада заменио грашак, којег у продавницама има, али мање него раније.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести