Михајловић: Србији нису потребни директори који раде за себе

БЕОГРАД: Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је данас да постоји велики труд појединаца да се од Министарства сакрије пословање предузећа “Транспортгас“, будући да се директор тог предузећа Стеван Дукић ни данас није појавио на састанку у Влади Србије, на који је био јавно позван.
Zorana Mihajlović  Foto: Tanjug/video
Фото: Зорана Михајловић Фото: Танјуг/видео

"Жао ми је што се директор "Транспортгаса" није појавио ни на једном састанку на који је био позван јер је то била прилика да се разјасне многе ствари у вези с пословањем овог предузећа", навела је Михајловић у саопштењу.

Између осталог, додала је, "Транспортгас'', као ћерка фирма "Србијагаса", није ускладио своје пословање са Законом о јавним предузећима, нити је извршио избор директора у складу са тим законом.

"То значи и да директор предузећа Стеван Дукић потписује акте "Транспортгаса" иако није изабран у складу са законском процедуром, што самим тим поставља питање валидности свих аката које је као директор потписао", каже Михајловић.

Каже да можда Дукић мисли да недоласком на састанак може још неко време да сачува своју позицију и да избегне одговоре на питања о пословању ове фирме.

"Али, без обзира на непоштовање Владе и Министарства које је показао, ниједан директор предузећа није изнад државе која га је основала, па ни директор "Транспортгаса"", каже Михајловић.

Она упозорава и да директори државних предузећа за свој рад одговарају искључиво Влади Србије, а не онима којима мисле да дугују своје именовање.

"Овде је управо то изгледа случај, да директор "Транспортгаса" има забрану од директора "Србијагаса" да се појави на састанцима у Влади. Али, онда грађани треба да знају да постоји цена његовог ћутања и неодазивања на позиве из Владе и ресорног министарства. Поред плате коју прима као директор "Транспортгаса", фирме која је, подсећам, државна, а не приватна, и која је неколико пута већа од просечне плате коју примају стотине хиљада вредних мушкараца и жена запослених у Србији, он прима и још једну плату већу од 5.000 евра у још једној ћерки компанији "Србијагаса"", навела је Михајловић.

Истиче да је реч о фирми "Гастранс", која је инвеститор за изградњу деонице гасовода "Турски ток" кроз Србију, а коју је основало предузеће "Саут стрим Сербија", основано у Швајцарској, у којем је 51 одсто капитала власништво руског "Гаспрома", а 49 одсто "Србијагаса".

Напомиње да је "Гастранс" основан како би се реализовао стратешки важан пројекат, заједнички пројекат Србије и Русије, изградња деонице "Турског тока" кроз Србију, од границе са Бугарском до границе са Мађарском.

"На том пројекту, нажалост, одређени радови касне у односу на динамику и то управо на оним пословима који су обавеза "Србијагаса"", додаје Михајловић.

Истиче да Србији нису потребни директори који раде само у сопственом интересу, јер обављају посао од државног значаја, и за свој рад треба да одговарају Влади Србије и грађанима Србије, а не појединцима који их контролишу.

"Погубно је кад на челу државног предузећа имате директора који је уцењен или купљен директорским позицијама и апанажама које се мере хиљадама евра, као што је случај са директором "Транспортгаса", који штити приватне интересе директора "Србијагаса" Душана Бајатовића, уместо да ради у интересу државе и грађана", каже Михајловић.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести