ЦРНИ БИЛАНС ПОРОДИЧНОГ НАСИЉА Четири жене убијене за само 10 дана

Немања М. (54) ухапшен је због сумње да је у породичној кући убио мајку Станојку М. (83).
porodicno nasilje F.Bakic_.jpg
Фото: Дневник (Филип Бакић)

Злочин се, како преносе медији, догодио у Волгиној улици на београдском насељу Звездара а полиција је ухапсила Немању М. и он се сумњичи за тешко убиство.

Медији преносе сазнања из Хитне помоћ где је констатовала смрт жене у ноћи између суботе и недеље. Наиме, до убиства је највероватније дошло око два ујутру, а Немања је тек сутрадан ујутру позвао Хитну помоћ и рекао да његова мајка не даје знаке живота.

Комшије кажу да су син и мајка ту одскоро живели, с тим што је син пре закупио ту стан, а након тога је мајку преузео из дома за старе и довео је да живи са њим.

У уторак је у Пожеги преминула жена у коју је прошле недеље пуцао очух.

За само десетак дана у Србији су у породичним обрачунима убијене четири жене. Црна серија отворена је у Војводини, где су страдале две жене.

Од почетка године 15 жена у Србији жртве породичног насиља

Наиме, средином претпрошле седмице, на црпној станици код Бачког Петровог Села, Шандор Х. (60) је из ловачке пушке хицем у леђа усмртио супругу Кристину (43), а затим себи одузео живот.

Само недељу дана касније, у селу Пољанице, код Бечеја, Кристина К. (31) је, како се сумња, после свађе, ножем и вилама насмрт избола свекрву Ибоју В. (59).

Регион Потисја је, овог пролећа, потресло и убиство Славице Л. (47) из Мола, којој је после четврт века брака, живот одузео супруг Карољ (58). Он је у породичној кући супругу најпре полио бензином, а потом запалио. Када је видео шта је урадио, себи је убризгао већу количину инсулина, јер је био дијабетичар, очекујући, како се предпоставља, да ће тако и себе усмртити.

Само дан раније, 24. маја, догодило се незапамћено злочин у Новом Саду када је Горан Јанковић (37), починио је троструко убиство. Он је мацолим усмртио супругу Мирјану (32),ташту Наду (56) и таста Бранислава Папјића (57) наочиглед своја два малолетна сина.

Горан Јанковић је након хапшења признао злочин, наводећи да је био изнервиран што га је жена 11. маја пријавила за насиље у породици.

Стравичан злочин потресао је и житеље Чортановаца, код Инђије, када је 8. марта Милан Т. (56) ножем пререзао врат својој партнерки Нади Ђ. (58). Ни дан данас комшије у Улици Владе Грбића Јунака у Чортановцима, где се одиграла трагедија, не могу да се приберу од шока.

Месец дана раније, у Суботици, у Далматинској улици, комшије су нашле беживотно тело Јасне М. (41). Њу је, како се сумња, тупим предметом усмртио бивши љубавник који је затим пресудио себи.  Од почетка године у Србији је, у породичном насиљу, живот изгубило 15 жена. Црној статистици, наиме, додато је и убиство Мајде Гаровић (81) из Земуна. За овај злочин терети се Јелена Ш. која је након убиства тело старице запалила и сакрила у контењеру код Крчедина.

С Јеленом Ш. пао је и њен брат Момчило Д., који је осумљичен за саучесништво.

У Срби је прошле године убијено 30 жена. Полиција је у том периоду изрекла 23.118 хитних мера које су требало да спрече насиље у породици. Привремено је удаљила готово 7.000 људи из породица и забранила прилазак 16.000 њих.

У претходних десет година убијено више од 320 жена у случајевима породичног или партнерског насиља, а у ту статистику чак не улазе жене које су преминуле од последица дугогодишњег трпљења насиља или чија смрт не доспе у медије.


За две године 88.188 пријава

Надлежни органи у Србији су током 22 месеца, од када је почела примене Закона о спречавању насиља у породици, размотрили 88.188 пријављених случајева и издрадили 23.176 индивидуалних планова заштите и подршке жртви, саопштило је Министарство правде Србије поводом Дана сећања на убијене жене жртве насиља, 18. маја. Тај датум је одабран јер је 16, 17. и 18. маја 2015. године чак седам жена у Србији убијено у породичном и партнерском насиљу.


Од 30 жена које годишње страдају, свака трећа је насиље претходно пријавила, а њихове убице опет су најчешће били супрузи и партнери.

Љубомора или напуштање најчешћи су мотиви насилника за убиство жена. Истраживања показују да је најопасније место за жену која трпи насиље управо њен дом и да је у многим случајевима подршка породица али друштва изостала.

Закон о спречавању насиља у породици, чија је примена почела 1. јуна 2017. године, увео је у правни систем Србије нове, хитне мере у поступању државних органа. Тим законом прописана је и обавезна координација надлежних институција, као и израда индивидуалних планова заштите сваке жртве насиља у породици.

Упоредо с тим, измењен је и Кривични закон, а уведена су нова кривична дела: прогањање, сексуално узнемиравање, принудни брак и сакаћење женског полног органа, која додатно пружају кривично-правну заштиту жена.

Из Министарства правде указују да је нужно радити на оснаживању жртве да о насиљу не ћути, већ да га пријави, као и да је потребно још више радити на подизању професионалних капацитета да би се успоставило поверење између жртва и правосудних и других органа.

Иако је држава урадила много добрих ствари у вези с насиљем у породици, неопходна је боља координација свих институција у ланцу заштите жртава, сматрају стручњаци и додају да би  све институције требало да се умреже да би се помоћ пружила оном коме је потребна, а то су жене и деца, али је питање да ли ће то увек бити спроведено у дело.

Д. Николић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести