МУП: Апел грађанима да не спаљују ниско растиње на отвореном

БЕОГРАД: Сектор за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова апеловао је данас на грађане да не спаљују ниско растиње на отвореним просторима због опасности од пожара које може да угрози животе и здравље других људи, као и да нанесе штету животној средини.
Vatra je zahvatila trsku i brzo se proširila na veću površinu Foto: Dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Како се наводи у саопштењу, током прошле године у Србији евидентирана су укупно 27.333 ванредна догађаја, од којих су 21.323 били пожари.

Од тог броја, 12.104 пожара настали су на отвореном и чине половину свих пожара који се евидентирају у току године.

Прошле године је у пожарима на отвореном живот изгубило пет људи, 10 особа је повређено, а у току акције гашења повређено је петоро припадника ватрогасно-спасилачких јединица.

Од почетка године евидентирано је 6.933 пожара од којих је 3.696 пожара настало на отвореном простору. У тим пожарима живот су изгубиле две особе, а деветоро су задобили повреде.

МУП подсећа да се пожари на отвореном брзо шире и захватају велике површине, као и да представљају претњу за животе и здравље људи и проузрокују штете на материјалним и културним добрима, те на животној средини.

Такође, такви пожари, уколико се догоде у близини саобраћајница, могу утицати на безбедно одвијање саобраћаја и настанак саобраћајних незгода.

Закон о заштити од пожара забрањује спаљивање остатака стрних усева, смећа на отвореном и биљних остатака и за то је запрећена казна за правна лица од 300.000 до 1.000.000 динара.

За физичка лица казна је 10.000 динара, као и његова обавеза да надокнади ватрогасно-спасилачкој јединици трошкове интервенисања.

Тим законом забрањује се и ложење ватре у шуми и на удаљености од 200 метара од руба шуме, изузев на одређеним и за то обележеним местима, у складу са прописаним мерама заштите од пожара.

За непоштовање те одредбе закона запрећена је казна за физичка лица од 10.000 до 50.000 динара.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести