НАРУШАВАЊЕ РЕДА И МИРА Кад се затворе локали, почињу туче

НОВИ САД: У првој половини ове године на подручју Јужнобачког округа, који покрива новосадска Полицијска управа, регистровано је просечно око пет прекршаја дневно из области Закона о јавном реду и миру (ЈРМ), што је осетно мање него у истом периоду лане.
nasilje tuca pixabay
Фото: pixabay.com

Ипак, годинама је највише тих прекршаја је с елементима насиља, као што су учествовање у тучи, дрско и безобзирно понашање, а махом се чине у алкохолисаном стању или под утицајем психоаоктивних супстанци, на улици, у угоститељским објектима и испред њих, и то између 22 сата и 6 ујутро. Око половине прекрашаја ЈРМ-а почини се на подручју Новог Сада, а остали на територијама преосталих 11 општина у јужној Бачкој.

Ипак, неке новосадске полицијске испоставе, као што су Стари град, Детелинара или Клиса, подносе појединачно и дупло више прекрашајних захтева него станице у Бачкој Паланци, Врбасу, Бечеју и другим местима у округу. 

Ударно време за проблематичне догађаје је кад се затварају локали, кад се створи гужва од оних који су под дејством алкохола кренули кући и често им је довољан само нечији поглед, протумачен као негативан, или неки други баналан разлог да би дошло до ексцеса и проблема. Инциденти који се санкционишу из Закона о јавном реду и миру, чести су пред зору у гужвама испред објеката брзе хране, где се људи срећу под утицајем алкохола или наркотика после провода.

– Највише прекршаја ЈРМ-а је на улици, односно на местима где има „начичканих” угоститељских објеката, али ове године је забележен и њихов смањен број. Можемо говорити о повољном стању безбедности, поготово јер у поменутом периоду није било тежих случајева нарушавања јавног реда и мира, као што су, на пример, масовне туче или сукоби навијачких група - оцењује за „Дневник” начелник Одељења полиције (униформисаног састава опште надлежности) новосадске Полицијске управе Предраг Величковић. – Напомињем, у тих шест месеци евидентирано је око 900 јавних окупљања, на која се одваја значајан део наших снага и времена, а на њима није долазило до нарушавања ЈРМ-а, ни на спортским догађајима, али ни на фудбалским утакмицама на које су редовно долазили бројни навијачи гостујућих екипа. Све то је прошло без већих проблема на стадионима и у њиховом непосредном окружењу.


У граду све више реплика пиштоља

– Ваља напоменути да ватрено оружје не затичемо често, али у последње време приметно је да један број младих носи уз себе верне реплике пиштоља, што представља прекршај по Закону о оружју и муницији јер уколико такав предмет носи на јавном месту, тиме се изазива узнемирење грађана – наводи начелник униформисане полиције Предраг Величковић. – Такође, није реткост да пронађемо неку врсту гасног пиштоља, односно стартног оружја. То се све одузима и, након вештачења, подноси се прекршајна или кривична пријава, у зависности од налаза и мишљења судског вештака.


Наш саговорник, такође, истиче да на Егзиту годинама није било поднетих пријава против посетилаца због прекрашаја с елементима насиља. Како каже, уобичајено је да посетиоци те манифестације не иницирају нарушавање јавног реда и мира, иако долазе да прате програме, на десетине хиљада по једној ноћи. Подсећа и на то да су без већих проблема и нарушавања јавног реда и мира протекли новогодишња ноћ, Пољопривредни сајам, „Парада поноса” (која је први пут у Новом Саду организована у мају ове године), као и остала јавна окупљања, све спортске и културне манифестације и политички скупови.

Традиционално више од половине почињених прекршаја ЈРМ-а су они који се односе на вређање, вршење насиља, претњу и туче. Следе захтеви за покретање прекршајних поступака због дрског и безобзирног понашања, свађе, вике и буке, вређања полицијских службеника, просјачења, пропуштања обавештавања о нарушавању јавног реда и мира (што се односи на угоститељске објекте), проституције, продаје алкохолног пића лицима под очигледним утицајем алкохола...

– Знатан број повратника у извршењу прекршаја је пре свега код оних с елементима насиља, али то судија цени при одмеравању казне, након саслушања, а има их доста и код просјачења. У таквим прекршајима углавном учествују лица између 20 и 30 година – објашањава Величковић. – У првој половини године проверен је идентитет, односно спроведено такозвано легитимисање, чак 75.000 грађана, што је око половину више него у истом периоду лане, што је резултирало повећаним бројем пронађених лица по потерницама и полицијским потрагама.

М. Вујачић

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести