Оптужница у случају „Центропројект“ још без потврде: Предмет опет прослеђен Специјалном суду

Предмет „Центропојект АИК“ у ком је Више тужилаштво у Београду, након девет година истраге,  поднело, крајем децембра 2019, београдском Вишем суду оптужницу  против шесторо бивших функционера те државне пројектантске компаније због сумњи да  су  оштетили  државу,  поново је  на вагању судске надлежности.
sud, pixabay
Фото: pixabay.com, ilustracija

Како незванично сазнаје „Дневник“, цео предмет с оптужницом, која још није прошла фазу потврђивања, прослеђен је у надлежност Специјалном суду, на шта се одбрана жалила, па је у току својеврсни  дежави пингпонга о судској надлежности  из 2017 године, кад је у току трајања истраге предмет такође био прослеђен у „специјалу“, а потом по жалбама враћен Вишем суду.  

Иначе, оптужница је  средином маја, после контроле техничке исправности, одлуком Вишег суда, била враћена  тужилаштву на дораду.

Процесом који  је покренут пре десет година  обухваћени су тадашњи руководиоци „Центропројекта АИК”:   директор Миломир Живановић , заменик председника Управног одбора ‘Центропројекта АИК‘ Богољуб Рашковић, који је и директор приватне фирме „Центропројект„,   Нада Рајин, саветник у области финансија и рачуноводства у „Центропројекту АИК„,   Стане Шкрабар, председник Управног одбора те фирме, радник Александар Танасковић и  Драгутин Пихлер, директор представништва ‘Центропројекта АИК‘ у Москви,  сви из Београда.

По информацијама доступним у јавности, бивши руководиоци „Центропројекта АИК“  Живановић и Рашковић сумњиче се и у вези с околностима конституисања   истоименог приватног предузећа    ‘Центропројект  ДОО“,    2004. године, док су Рајинова, Шкрабар   и Танасковић обухваћени једино том тачком од укупно 12 у предмету.  

Средином септембра 2010. године, тадашњи директор полиције Милорад  Вељовић  изнео је сумње истражних органа  да је у вези с дешавањима око   „Центропројекта АИК“ у периоду  2005. године до 2008. године, оштећен буџет Републике Србије. 

- Два предузећа, једно приватно и једно државно, бавила су се пројектовањем у области грађевинарства, а за Живановића и Рашковића се сумња да су у од 2005. године до 2008. године,  фалсификовањем документације, средства државне фирме која је пословала у Русији усмеравали на рачун приватне фирме истог назива.  Сумња се да је буџет Републике Србије оштећен за 6,5 милиона евра - изјавио је тада Милорад Вељовић.

Иначе, током непуне деценије трајања истраге у овом предмету, поступало је  више истражних судија, а  од  6. новембра 2013,  па наредне две и по године, истрага је била у прекиду, пошто је констатовано  да је у Вишем суду у Београду  изгубљен  велики део списа предмета, више хиљада страница,  па је поступак обнављања  документације трајао до децембра 2016, након чега је истрага настављена а окончана 2019. године.

Ј. Јаковљевић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести