ИСТРАЖУЈЕМО Почела обавештајна офанзива на Србију

НОВИ САД: Више јавно тужилаштво јуче је преузело случај због којег је у недељу Војна полиција ухапсила двојицу Американца и две Украјинке који су дроном снимали објекате Генералштаба, и наложило прикуљање потребних обавештења поводом тог догађаја
kasarna_Beogradska_12_Petrovaradin
Фото: Dnevnik.rs

Кривичне пријаве полиција за сада није поднела ни против једне особе.

Украјинске држављанке су пуштене на слободу, по амбасади Украјине у Београду, док за приведене држављане САД нема званичних потврда о пуштању.

Портпаролка Вишег тужилаштва Татајана Секулић рекла је за Тањуг да је Тужилаштво поднело захтев за прикупљање потребних обавештења ради провере шта се „критичном приликом догодило”, и појаснила да је у току предистражни поступак. То значи да се тек утврђује шта се  догодило и како, као и да нема кривичних пријава против било које особе. Тек када се оконча предистражни поступак, биће одлучено да ли ће се писати кривичне пријаве, против кога и за које кривично дело.

Министар одбране Александар Вулин изјавио је у понедељак да су припадници Војне полиције, у току недеље и понедељка лишили слободе осморо страних држављана, било зато што су покушали да неовлашћено снимају војне објекте или што су покушали да неовлашћено улазе у војне објекте у које је улаз цивилима строго забрањен.


Туристи као параван?

„За мене је посебно значајан моментум у којем се појављују ти „туристи”. То је уобичајена пракса да се појављују као туристи. Они ће вероватно рећи да су правили неки филм, а те две проститутке из Украјине, оне су пуштене, биле су само маска. Обично обавештајци на таквим задацима који су јавни, да се показују, са собом воде или жене или неке млађе особе да би се то представило као да је нешто породично или занимљиво“, каже Божидар Спасић

Додаје да је то врло озбиљан покушај и да су то тзв. јавна шпијунирања. „Они су ушли у те објекте, снимају објекат, не крију се. За нашу службу је интересантно да, ако они толико раде јавно, шта онда раде тајно? То је за мене врло озбиљно питање. То значи да је Србија постала озбиљна и јака држава. То су за сада вероватно неке извиђачке операције, али иза тога се увек крије нека озбиљнија намера“, вели Спасић.


Американци и две Украјинке ухапшени су у недељу у Београду због снимања старог Генералштаба дроном, а истог дана су, по писању медија, у војном складишту на Фрушкој гори, наводно код Врдника, ухапшени једна Британка и Авганистанац с италијанским пасошем, док су код Новог Сада војни полицајци привели пар из Шпаније због неовлашћеног уласка у касарну „Тврђава”. Та касарна је, иначе, већ годинама празна, а налази се на самом улазу у Петроварадин из првца Новог Сада.

Бивши обавештајац Божидар Спасић рекао је да би се могло казати да је обавештајна офанзива на Србију кренула најавом шефа обавештајне службе ЦИА, који је рекао да ће та организација појачати интензитет свог рада на Балкану и да је у ту сврху, за цео свет, предвидео 20.000 нових агената.

„Вероватно видимо да нешто од тих 20.000 пада и овде код нас у двориште“, каже Спасић: „Није случајно што су сви странци ухваћени око војних објеката. ’Ајде да је неко ухваћен око неког игралишта или нечега, него баш на војним објектима. И друго, онај случај Данијела који је ухваћен с пиштољем, показује да неки амерички центри моћи или америчка обавештајна служба покушава да дође до неких информација које у овом тренутку фале.“

Он додаје да ће из истраге бити врло интересантно питање где су набавили дрон јер, по посебним уредбама Србије, како је додао, зна се како се користи дрон, као и колико може да се пење.

„Дрон је требало да се попне изнад зграде Војне обавештајне агенције и Војне безбедносне агенције. Ако би га попели још десет метара изнад, у потпуности би снимао седиште наше владе, а још 15 метара више он би у потпуности снимао Председништво“, истиче Спасић.

Генерал у пензији Видосав Ковачевић рекао је да је по Стратегији за националну безбедност држава развила своје безбедносне органе, прво Војску и полицију, а потом и БИА, ВБА и ВОА.

„Развијени су и многи други делови унутар државне структуре. Имамо и то да наши државници полажу Високе студије безбедности на Војној академији. Управо данас ефекат свих тих мера које је држава предузимала је хапшење свих тих људи. Све скупа, делује ми веома добро што су те наше службе урадиле“, навео је Ковачевић.

Офанзива на Србију кренула је најавом шефа ЦИА, који је рекао да ће та организација појачати интензитет свог рада на Балкану и да је у ту сврху, за цео свет, предвидео 20.000 нових агената (Божидар Спасић)

Додао је да не верује да је интерес тренутне америчке амбасаде да на Балкану прави неке проблеме.

„Ја се више бојим неких отргнутних делова, тих поражених снага Клинтонових, или оних који још постоје – конгресмени, сенатори којима се јако жури да направе неке проблеме“, рекао је Ковачевић.

Професор др Радомир Милашиновић с Универзитета у Београду сматра да су то више пробни балони због нечега што је успостављено као циљ и стратегија.

„То је неки огромни пројекат, не мислим само на наш простор, него на „Један појас и један пут”. Прича се много о потреби потискивању Руса с ових простора. Међутим, ради се о нечему што је још озбиљније. То што се десило јуче-прекјуче су напросто неки пробни балони да би се видела ефикасност и покривеност од наших служби безбедности“, рекао је Милашиновић и додао да смо направили скок када је у питању безбедносна култура.

С. Х. Д.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести