Против 139 полицајаца кривичне пријаве за корупцију

По статистици Посебног одељења тужилаштва за сузбијање корупције у Новом Саду, ове године и лане поднете су 139 кривичне пријаве против осумњичених полицијских службеника на подучју које покрива, односно територији Јужнобачког округа, Шапца, Лознице и Малог Зворника.
policija
Фото: Dnevnik.rs

Најчешће се ради о делима злопупотребе службеног положаја (79), која односе се на искоришћавање овлашћења или невршење службене дужности уз прибављење било какве користи. Истини за вољу, ретко је овде реч о имовинској користи, реч је свега о неколико предмета, а углавном се  ради о таквим ситуацијама да се против некога не поднесе кривична пријава или да се не изврши нека службена радња која би се морала извршити.

Заменик јавног тужиоца у наведеном одељењу Мирјана Пековић објашњава за „Дневник” да су овлашћења полицијских службеника јасно регулисана Законом о полицији. Кршењем одредби се улази у ризик прооцесуирања у судским и дисциплинским поступцима, који, осим одлуке суда, могу довести и до отказа.   

– Ту је наведено шта је припадник полиције дужан да ради, те не сме постојати умишљај да би се нешто незаконито учинило. Између осталог, наведено је да је дужност полицијског службеника да чува податке до којих је дошао током обављања полицијских послова и шта спада у њих. Стоје и обавезе ван радног времена, а постоје и правилници који ближе уређују одређене полицијске послове. Ако их не раде, да би прибавио корист некоме или лично, онда чине злупотребу – каже Мирјана Пековић.     

Следећа кривична дела по бројности у тој области су примање мита, за која је окривљен 41 службеник, док је за давање мита осумњичен један. Несавестан рад у служби је приписан у 12 наврата, а превара три пута, трговина утицајем једном приликом, колико и превара у осигурању, као и ометање правде, сазнаје наш лист у Посебном одељењу тужилаштва у Новом Саду.

– Код ометања правде је занимљиво да се осумњиченим полицијским службеницима ставља на терет да су уклонили камере из службеног возила, које су биле постављене по основу наредби посебних доказних радњи од Суда, односно да су уклонили доказно средство не би ли спречили доказивање неког кривичног дела – наводи Мирјана Пековић.


За ћелаве гуме пролаз 10.000 динара

Једном приликом саобраћајни полицајци су код Каћке петље због ћелавих гума зауставили једног возача, који је ишао од Зрењанина за Нови Сад. Тражили су му 10.000 динара, али он им рекао да нема толико и да је кренуо да прода неко гвожђе. Они му казали да иде да то обави и да им затим донесе тражени износ. Тај је догађај одмах пријавио полицији – Сектору унутрашње контроле. Дали су му обележене новчанице и обавестили тужиоца.

Враћајући се кући, није их затекао на месту првог сусрета, где су га зауставили. Ипак, они су га угледали на путу, док су патролирали. Направили су полукружно окретање, вратили се за њим и зауставили га. Питали су га је ли донео паре и где је био тако дуго, а њему је пало на памет да им одговори да му је пукла гума, предао им новац и кренуо. Одмах потом, саобраћајци су ухапшени.

За примање мита запрећено је од две до 12 година затвора.


По њеним речима, код несавесног вршења службе није неопходан умишљај за кривично дело, могуће је чињење и из евентуалног нехата. На пример, десио се такав очигледан случај. Саобраћајац није проверио идентитет лица на задњем седишту аутомобила, док је претходно узео податке на основу докумената од возача и сувозача. Поверовао је ономе што је чуо, те је, без провере, уписао тачне генералије, али тетке, женске особе које је седела позади и лажно их саопштила.

Кад је једног дана тетка добила пријаву за невезивање појаса, изненадила се, али већи проблем је био да објасни мужу шта је радила на наведеној адреси у возилу које спомињу у прекршајном захтеву.           

Највише случајева за примање мита забележено је у кривичним пријавама код припадника Саобраћајне и Граничне полиције. Често против оних који раде у „кућици” на граничном прелазу. Неки грађани су убеђења да ће лакше и брже, без прегледа, прећи границу ако ставе уз путну исправу и новчаницу. По кривичним пријавама, које тек треба, евентуално да прерасту у подизање оптужнице, то понекад и „упали”, и то за ситне износе.    

Иначе, свака затворска казна дужа од шест месеци је законски разлог за престанак радног односа сваком, па и полицијском службенику, то је правна последица судске одлуке.    

– У односу на полицијске службенике поступа Сектор унутрашње контроле полиције, у којем раде најбољи међу њима, људи без мрље у каријери. Они раде на томе да се незаконитости и неправилности које се уоче, а које представљају елементе кривичног дела, документују и обезбеде се докази, те доставе нама, да бисмо могли да предузмемо гоњење. Њима најчешће иду дојаве, анонимне или потписане пријаве, поговарања из МУП-а, а постоје и непосредна сазнања полиције. У неким предметима прикупљају се докази посебним радњама, по наредби суда, а сазнања о тој врсти доказивања у поступцима могу деловати и превентивно код полицијских службеника да не чине кривична дела – наводи заменица јавног тужиоца Мирјана Пековић.      

М. Вујачић

 

 

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести