Суђење одложено, Марко Мишковић тражи деблокаду имовине

БЕОГРАД: Главни претрес (суђење) у другостепеном поступку против власника "Делта холдинга" Мирослава Мишковића, његовог сина Марка, власника Нибенс групе и осталих оптужених у том случају одложен је за сутра пред Апелационим судом у Београду због примедби Ђурашковићеве одбране на састав судског већа.
sud
Фото: Pixabay, ilustracija

Марко Мишковић је због тога негодовао и апеловао на суд да му одблокира заплењену имовину и омогући право на рад, уколико, како је рекао, одлучи да поново одлаже и растеже поступак.

"Из мог правног искуства у овом поступку ја више од 10 година немам право на рад, не могу да оснујем фирму или хуманитарну организацију, јер сам оптужен за утају пореза. У ово сам ушао јако млад, са мање од 30 година, а сада имам 40. Тражим да ми одблокирате имовину и моје право на рад, ако одлучите да се поступак одлаже", рекао је Марко Мишковић судском већу.

Његов адвокат Милица Главаш појаснила је судском да он тражи укидање привремене мере забране располагања имовином, подсећајући да је захтев за то поднет још у фебруару 2020. године Специјалном суду, а потом и Апелационом суду.

Суд је ипак одлучио да претрес одложи до сутра, односно до одлуке председника Апелационог суда о захтеву Ђурашковићевог браниоца, адвоката Зорана Атељевића, да се члан петочланог већа судија Милан Лукић изузме из већа које одлучује по жалбама у том другостепеном поступку, јер је раније већ одлучивао о продужењу притвора Ђурашковићу.

Атељевић се позвао на став Врховног касационог суда примењен у поступку против Дарка Шарића, на основу којег је по захтеву за заштиту законитости укинута правоснажна пресуда и враћена на поновно одлучивање Апелационом суду у новом саставу судског већа.

И у Шарићевом случају судија Лукић, као и још један члан већа били су чланови петочланог већа које је одлучивало по жалбама и донело правоснажну пресуду, а претходно су одлучивали о продужењу притвора Шарићу.

Претрес ће се одржати сутра у судској згради у Савској улици - Палати правде у судиници 1 и заказан је за целу ову седмицу.

Апелациони суд на овом претресу треба да сам изведе кључне доказе како би донео правоснажну пресуду и планира да испита све окривљене и пет вештака, како би им разјаснили околности које су члановима већа остале нејасне, након што је у септембру прошле године разматрао жалбе на првостепену пресуду.

Апелациони суд сада треба да донесе правоснажну одлуку, пошто је првостепену пресуду већ једном укидао.

На разматрању је друга првостепена пресуда Мирославу Мишковићу и осталим оптуженим изречена у марту 2019. године у Специјалном суду у Београду.

Том пресудом је Мирослав Мишковић осуђен на две и по године затвора и новчану казну од осам милиона динара због помагања сину Марку да утаји порез по одбитку од капиталног добитка из пословања путарских предузећа, од 320,3 милиона динара.

Апелациони суд је раније потврдио пресуду којом су Мишковић и остали правоснажно ослобођени оптужби за наношење штете путарским предузећима у Србији, али је укинуо део пресуде који се односио на утају пореза и наложио да му се суђење понови.

Осим Мирослава Мишковића у овом случају његов син Марко осуђен је на годину дана кућног затвора и новчану казну од осам милиона динара.

Његово предузеће "Мера Инвест" Д.О.О пресудом, која се разматра, обавезано је да уплати 320 милиона динара у буџет државе Србије на име неизмирених пореских обавеза.

Власник "Нибенс групе", који је учествовао са Мишковићима у послу са путарским предузећима Мило Ђурашковић, осуђен је на јединствену казну од четри године и три месеца затвора и новчану и казну од шест милиона динара због утаје пореза, као и због злоупотребе положаја одговорног лица у случају оштећења крушевачке Фабрике мазива (ФАМ).

Суд је такође Ђурашковића обавезао да на име противправне имовинске користи стечене по основу неизмиреног пореза на капитални добитак физичког лица, уплати у буџет Републике Србије око 142 милиона динара, у року од 30 дана од дана правноснажности пресуде.

Остали оптужени добили су казне од осам месеци до три године затвора.

Мишковићи и Ђурашковић као и још четири окривљена су због недостатка доказа истом одлуком Апелационог суда тада правоснажно ослобођени оптужби за злоупотребе с путарским предузећима, због чега су били првобитно ухапшени у децембру 2012. године.

Против Мишковића, Ђурашковића, као и још осам оптужених, кривични поступак је покренут крајем 2012. године због сумње да су оштетили путарска предузећа за више милиона евра и утајили порез.

Тада су били ухапшени и после вишемесечног боравка у притвору пуштени су да се бране са слободе, пошто су положили вишемилионска јемства у еврима.

Након изрицања друге првостепене пресуде у марту 2019. године, суд им је после скоро седам година вратио пасоше.

Њима је блокиран велики део имовине, али "Делта холдинг" ради.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести