Тема Дневника: У каналу ДТД код Луке Нови Сад уништена бомба из 1999.

Припадници Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије уништили су бомбу нађену у каналу Дунав-Тиса-Дунав код “Луке Нови Сад”, саопштио је Центар за разминирање Србије.
с
Фото: Архива Дневника

Претрага терена обављена је у оквиру пројекта изградње и реконтрукције Луке Нови Сад, која обухвата и радове у води. То је подразумевало и претрагу 42.000 квадратних метара терена и испитивање могућег присуства подводних експлозивних остатака рата.

Реализација пројекта за смањење ризика од експлозивних остатака рата (ЕОР), за изградњу и реконструкцију Луке Нови Сад, започета је 17. септембра, увођењем у посао извођача радова „Миленијум тим“ д.о.о. Београд и трајала је месец дана. Пројекат је израђен сагласно захтеву ДП “World“ Нови Сад, као инвеститора радова.

Извођач радова је техничким методама утврдио 21 аномалију, након чега су рониоци идентификовали да једна аномалија представља експлозивни остатак рата и она је уништена. Центар за разминирање Србије, међутим, није у саопштењу навео о ком убојним средству је реч.

Вест о проналаску заостале бомбе у Каналу ДТД познаваоце прилика није превише изненадила с обзиром на то да се у близини Луке Нови Сад налази Жежељев мост, који је био на мети НАТО бомбардера 1999. године. Гађан је чак 12 пута. Неке авио-бомбе су директно погађале мост, а неке су падале и около. Мост је срушен 26. априла 1999. и најдуже је одолевао НАТО авијацији, јер су претходно у Новом Саду порушени и Варадински мост и Мост слободе.

Због овакве ситуације, свака градња на води у реону Жежељевог моста се поново испитује.

Европска агенција за реконструкцију је још 2009. године финансирала техничко извиђање на 11 локација на Дунаву и Сави, да би две године касније почело уклањање неексплодираних средстава у луци Прахово. Радови су трајали до марта 2013. године, али због недостатка новца пројекат није завршен.

Фото: Центар за разминирање Србије

По најновијем извештају Центра за разминирање Србије о минској ситуацији од бомбардовања наше земље 1999. године, неексплодиране авионске бомбе – ракете налазе се и у Сави и у Дунаву (Мост Богојево – Ердут, Мост Бачка Паланка – Илок, Нови Сад 1 – узводно од Моста слободе, Нови Сад 2 – низводно од железничког моста, Лука Панчево, далековод Ритопек – Иваново, Мост Смедерево – Ковин, Лука Прахово, Шабац, Обреновац 1 – у близини термоелектране, Обреновац 2 – у близини фабрике у Баричу).

Сумња се да се у Сави на подручју села Јамена налазе импровизоване минске направе заостале из периода сукоба 1991–1995. године.

Нису само проблем заостале бомбе које је посејала НАТО авијација. Појединци који пронађу бомбе приликом рушења старих кућа или на њивама, бацају их у Дунав или делове оставе крај контејнера. Кад се река повуче, људи често зову полицију.

Многи људи, када реше да се отарасе бомби, ваљда мисле да је најбезбедније ако оне заврше у води. Међутим, и ако их заукају јако, када се вода повуче, оне се нађу уз обалу, указују у полицији.

Дунав је нарочито пун пројектила и бомби код насеља Садови у Петроварадину. По једној верзији, после Другог светског рата, приликом чишћења града од тог опасног оружја, све се одвлачило на ту, тада ненасељену локацију, а потом затрпавало песком.

Приликом спирања десне обале, пројектили су почели да се појављују. Надлежни с времена на време, уз прописане мере обезбеђења, уништавају на Садовима заплењена минско-ескплозивна средства.

М. Бозокин

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести