Употреба “скај” телефона све ближа кривичном делу

БЕОГРАД: Удружење судија и тужилаца Србије (УСТ) упутило је Министарству правде конкретан предлог за прописивање новог кривичног дела - употреба “скај телефона”, које махом користе криминалци широм света, а у Србији и недавно разбијена организована криминална група Вељка Беливука и Марка Миљковића.
sud
Фото: Pixabay, ilustracija

Предлог УСТ, у који је Танјуг имао увид, предвиђа казну затвора за основни и тежи облик употребе скај телефона, као и обавезно одузимање уређаја.

Основни облик, према предлогу удружења гласио би: ''Ко употребљава уређаје за комуникацију са рачунарским програмом који онемогућава или отежава примену законом прописаних посебних доказних радњи, ради извршења, припремања или подстрекавања на извршење кривичног дела, казниће се казном затвора...''.

За тежи облик кривичног дела предвиђена је формулација:"Ко употребљава уређаје за комуникацију са рачунарским програмом који онемогућава или отежава примену законом прописаних посебних доказних радњи, ради извршења, припремања или подстрекавања на извршење кривичног дела за које је овим закоником прописана доживотна казна затвора, казниће се казном затвора...''.

УСТ тражи и да се пропише и да да ће се уређаји за комуникацију из става 1 и 2 одузети и уништити.

Предлог УСТ је уследило након иницијативе министра унутрашњих послова Александра Вулина да се употреба ''скај''' телефона законом инкриминише, док је почетком ове седмице амерички ФБИ по налогу суда у Сан Дијегу блокирао сајт компаније СКY Глобал, која производи и продаје програме за "скај телефоне".

Против шефова ове компаније са седиштем у Ванкуверу, тужилаштво у Сан Дијегу подигло је оптужницу због "свесног и намерног учешћа у злочинацком подухвату који је олакшао увоз и дистрибуцију дроге употребом шифрованих комуникационих уређаја компаније, генеришући стотине милиона долара профита".

Према оптужници, уређаји компаније Скy су „посебно дизајнирани да спрече полицију да активно прати комуникацију између чланова транснационалних криминалних организација“.

У саопштењу УСТ се наводи да би се увођењем новог кривичног дела извршио додатни притисак на лица из криминогених средина, која према досадашњој пракси најчешће користе овај вид комуникације, са примарним циљем да избегну кривичну одговорност или опструирају доказни поступак.

Такође, сматра да постоји реална потреба да се кривично законодавство уподоби са конкретним изменама на пољу комуникације и тиме у значајној мери учиниоце одврати од њихове употребе за извршење, припремање или подстрекавања на вршење најтежих кривичних дела, односно да пропише још строжије кажњавање учиниоца, уколико ефекат превенције изостане.

Због тога је позвало Министарство правде да Радној групи за измену Кривичног законика званично упути захтев да отпочне са анлизом правног оквира и нормативних услова за увођење новог кривичног дела.

Удружење је спремно да допринесе активностима Радне групе и вољно да именује судије и тужиоце из редова својих чланова, при чему, невезано за претходно наведено, као полазну основу нудимо верзију законских обележја кривичног дела, без прејудицирања висине запрећених казни.

Скај телефоне, како је до сада утврђено у истрази, користили су припадници групе Беливука и Миљковића, али су надлежни органи успели да им уђу у траг, односно да "провале" њихову комуникацију и поруке, што ће им послужити као доказ у судском поступку.

У великој акцији Еуропола у Француској је прошле године у јулу ухапшено чак 800 припадника криминалне групе која је користила криптоване телефоне за договоре о кријумчарењу дроге.

EUR/RSD 117.0912
Најновије вести