ЗАБРИЊАВАЈУЋИ ТРЕНД Два чедоморства за пет дана

НОВИ САД: Полиција је у Београду ухапсила С. Ј. (22) због постојања основа сумње да је извршио кривично дело тешког убиства над петомесечном бебом.
decja kolica pixabay
Фото: pixabay.com

Он се сумњичи да је песницом задао више удараца својој беби, након чега је она преминула у земунској болници.

Осумњиченом С. Ј. је одређено задржавање до 48 сати, након чега ће, уз кривичну пријаву, бити приведен Вишем јавном тужилаштву у Београду.

Незванично, обдукцијом је утврђено да је дете имало прелом ребара и бројне крвне подливе по глави и рукама. По речима комшија, С. Ј. је умео да буде насилан и волео је да попије.

То је други случај чедоморства у последњих пет дана. Претходно је, у Лесковцу, мајка бацила бебу с терасе.

Подсетимо, М. М. (29) из Лесковца, у суботу по подне, бацила је свог тромесечног сина с терасе породичног стана. Сумња се да је била у нервном растројству када је бацила своју бебу с висине од око десет метара. Она се терети да је починила тешко убиство, за које јој прети затворска казна од 40 година.

Комшије причају да се она пре три месеца породила, а након тога је пала у постпорођајну депресију, због чега се лечила и била на терапији. У тренутку трагедије у стану је био њен супруг.

Подсетимо, мртво дете пронађено је прошле године на градској депонији у Врбасу. Тамо је доспело с осталим ђубретом које су радници комуналног предузећа из Врбаса покупили из контејнера с градских улица. Приликом сортирања смећа, уочили су беживотно тело новорођенчета и одмах алармирали полицију. Неколико сати касније ухапшена је С. М. (33) под сумњом да је усмртила дете приликом порођаја.

Како су тада пренели медији, С. М. са супругом и петоро деце живи у породичној кући са свекром и свекрвом, који, наводно, нису ни знали да је у другом стању, нити да се сама породила у соби. Тог 9. августа им се пожалила да јако крвари, због чега су је одвели у болницу у Врбас, где је остала до петка, 11. августа.

По незваничним сазнањима, она после привођења у полицију није много говорила о злочину и о томе како се породила у породичној кући. Тврдила је да она није усмртила своју тек рођену бебу, и да је дечак рођен мртав, односно да није дисао.

М. Х. из Суботице осуђена је на годину кућног притвора због убиства свог тек рођеног детета које се догодило 22. септембра 2013. године. Споразум о признању кривичног дела склопили су окрвиљена и Основно јавно тужилаштво, а суд га је потврдио, тако да је окривљена М. Х. осуђена за извршење кривичног дела убиства детета при порођају.

Током истражног поступка утврђено је да је окривљена приликом извршења кривичног дела била „битно смањено способна да схвати значај свог дела и да управља својим поступцима”.


За смрт осмомесечне ћеркице 15 година

Апелациони суд у Београду правоснажно је осудио на 15 година затвора Тању Лакић Махуд (38) јер је крајем септембра 2015. године, у стању битно смањене урачунљивости, убила своју осмомесечну бебу, чије је беживотно тело пронађено на тераси стана замотано у најлонске кесе и столњак.

Суд је одлуком тој жени потврдио и изречену меру обавезног лечења наркомана. Она је, како се наводи у оптужници, девојчицу дрогирала метадоном, од чега је беба преминула. Након хапшења, Тања Лакић се у полицији и Тужилаштву бранила да се не сећа шта се догодоило с бебом, као и да она није могла убити своје дете. Ипак, на самом крају суђења, признала је да је својој беби дала метадон јер је „мислила да кризира”.


Подсетимо, тело новорођенчета мушког пола пронађено је у Улици Соње Маринковић, у контејнеру за смеће. Од тада па до хапшења у октобру, трајала је интензивна акција потраге за починиоцем тог кривичног дела, за коју је полиција путем средстава јавног информисања тражила и помоћ грађана.

То су само неки од случајева који су потресли јавност.

По речима стручњака, врло је важно направити разлику између постпорођајне депресије и постпорођајне психозе. Постопорођајна депресија не подразумева чедоморство, она се обично јави код пресавесних мајки које никад не би повредиле дете, док постопорођајна психоза може имати утицаја да мајка буде агресивна према детету, али је то онда поремећај.

До чедоморства може доћи и у случајевима када мајка дете види као трајну препреку у остварењу својих жеља и потреба. Такве мајке нису желеле и планирале трудноћу.

Када говоримо о породиљама које имају постпорођајну депресију, говоримо о женама које нису сигурне у то да ли желе или не желе да буду мајке. Психолози кажу да се и неки од таквих случајева понекад заврше убиством.

Код нас се, по јавно доступним подацима, просечно годишње забележи неколико случајева убиства бебе непосредно након рођења, а судски поступци против чедоморки воде се за кривично дело убиства при порођају, за које је Кривичним закоником Србије предвиђена казна затвора од шест месеци до пет година.  

Д. Николић

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести