ЈЕЗИКОМАНИЈА: 12 волти и 12V
Писање скраћеница у српском језику често изазива недоумице, како у формалном писању, тако и у свакодневној комуникацији. Скраћенице се користе ради уштеде простора и времена.
Скраћенице могу настати на више начина: одсецањем речи, узимањем почетних слова или комбиновањем слогова. На пример, реч „доктор” се скраћује као др, „број” као бр, док је „итд.” скраћеница израза „и тако даље”.
Код скраћивања назива институција и организација, уобичајено је коришћење великих слова: УН за Уједињене нације, ЕУ за Европску унију, РТС за Радио-телевизију Србије. Ове скраћенице пишу се без тачке на крају јер су акроними.
Код писања скраћеница на ћирилици и латиници, облик остаје исти, али писмо мора бити јединствено у целом тексту. Nазиви фирми и брендова који су регистровани латиницом, задржавају латинични облик, јер је то део заштићеног имена.
Такође, ознаке за мерне јединице у физици и техници имају међународно договорене симболе који се пишу према Међународном систему јединица (СИ).
Ово је изузетак од општег правила о прилагођавању писма (ампер – A, фарад – F, џул – J, волт – V, њутн - N...) Aли, називи јединица, кад су написани пуном речју, прилагођавају се језику и писму: 5 ампера, 12 волти, 20 њутна...
У електронској комуникацији често се користе неформални скраћени облици (сл., стр., год.), али у званичним документима препоручује се стандардизовано писање.
H. Мирковић