ШЕСТИ КАЛЕИДОСКОП КУЛТУРЕ Више од месец дана врхунске уметности само у Новом Саду

Најзначајнија уметничка смотра у овом делу Европе - шести Калеидоскоп културе у Новом Саду ће од 7. септембра до 15. октобра у најважнијим просторним легатима Европске престонице културе, Дистрикту и мрежи културних станица, представити највећа светска уметничка имена, великане српске културе и младе ствараоце у успону. Током пет тематских недеља и кроз пет врста уметности, више од 1.000 уметника и уметница славиће 40 дана културе заједништва и одговорити на уметнички концепт „Нераскидиве везе“.
к
Фото: Б. Павковић

- Од мноштва догађаја до европски препознатљивог програмског концепта, Калеидоскоп је ове године додатно оснажен кроз уметнички концепт и поруку “Нераскидивих веза”, а свакако је по много чему у култури Србије и региона први, јединствен и другачији - поручио је директор Фондације „Нови Сад – Европска престоница културе“ Немања Миленковић. - Ако неко и помисли да то звучи претенциозно, онда може да захвали само уметницима и публици који су га кроз редовне евалуације на тај начин развијали. Публика директно креира то што се на Калеидоскопу унапређује сваке године и зато је он изнова иновативан, другачији, тражи нову пажњу и зато су оцене грађана тако високе, а надам се да ће такав и остати.

Фото: М. Пудић

Четири дана отварања Калеидоскопа културе представиће Гинисовог рекордера и једног од најпопуларнијих пијаниста света Петера Бенцеа уз Војвођански симфонијски оркестар на Корзу 7. септембра и премијеру мултимедијалног догађаја „Нераскидиве везе“ у Дистрикту 8. септембра, уз још два извођења, 9. и 10. септембра, који кроз пет врста уметности спаја више од 300 уметника, правећи осврт на сто година Дистрикта, трагом најзначајнијих уметничких и друштвено важних догађаја 20. и 21. века.

Добитник Гремија и један од најпопуларнијих yез музичара Yејсон Мајлс, светски виртуоз Стефан Миленковић, најзначајнија домаћа и регионална имена књижевности Матија Бећковић, Мухарем Баздуљ, Милица Вучковић, Јасминка Петровић, овогодишња добитница НИН-ове награде Даница Вукићевић, затим добитник Прицкерове награде, Нобеловог пандана у архитектури Алехандро Аравена, реномирани дизајнери Горан Еди Тадић и Славимир Стојановић Футро, један од најзначајнијих младих сликара Александар Бајуновић - само су нека од имена која ће ове године бити део Калеидоскопа културе.

Виолиниста Стефан Миленковић није први пут на Калеидоскопу културе, тако да се може рећи да постаје својеврстан домаћин ове манифестације.

Фото: Б. Павковић

- Калеидоскоп културе је нешто што је на најлепши могући начин неизоставно за било кога ко живи у Новом Саду. Напросто улазите у ту једну купку културе и, без обзира на то да ли некад немате интерес према сваком садржају или чак некад немате времена, неизбежно је да дођете у контакт са том атмосфером коју у ствари Калеидоскоп културе ствара. Ми културу можемо ставити готово било где, али има нешто и у самом простору који зна да уоквири неки садржај. Може се рећи да је Калеидоскоп културе један светски фестивал - закључио је виолиниста Стефан Миленковић.


Културне станице у Степановићеву и МКЦ „Петефи Шандор“

Члан Градског већа за културу Далибор Рожић потврдио је да Град Нови Сад наставља да отвара нове просторе за културу, јача инфраструктуру у области културе и доприноси њеној децентрализацији.

- До сада смо отворили девет културних станица, а данас могу да најавим да ће Мрежа културних станица бити проширена - истакао је Рожић. - У склопу овогодишњег Калеидоскопа културе отворићемо још две културне станице - 12. септембра у Степановићеву, где ће Културну станицу свечано отворити концерт Стефана Миленковића, и у оквиру Мађарског културног центра „Петефи Шандор“ на Телепу. Настао у оквиру припрема за годину титуле Европске престонице културе и настављајући да постоји као легат и након 2022. године, овај пројекат полако прераста у традиционално окупљање грађана, уметника, установа и институција око садржаја које заједнички креирају и који на крају доприносе не само богаћењу културне матрице нашег града него и оплемењивању живота заједнице.


Фото: В. Величковић

Уз најзначајнија имена, публика ће имати прилику да види до сада невиђене уметничке поставке, као што су прва мултимедијална изложба о индустријском наслеђу „Дух места“, потом изложба која ће по први пут на једном месту и у том обиму представити дела великана српске уметности међу којима су Петар Лубарда, Милена Павловић Барили, Сава Шумановић, Милан Коњевић, Оља Ивањицки, Владимир Величковић, Марина Абрамовић и други, изложба наивног сликарства светског реномеа, несвакидашње уметничке инсталације и друго.

- Ја сам овде у име Гимназије „Лаза Костић”, као наставница сценских уметности. Ми ученике учимо како да пишу пројекте јер је нас Европска престоница културе научила како то да радимо па сада ми то њих учимо - рекла је редитељка представе „Некрштени дани“ Соња Лештар. - Поред тога, ја стално говорим да, ако је Стеријино позорје затварање позоришне сезоне, онда је некако, по мом мишљењу, Калеидоскоп културе нешто што почиње да буде отварање уметничке сезоне. Нама је то изузетно важно.

Калеидоскоп културе је, како показују независна истраживања са Универзитета у Новом Саду, најпрепознатљивији и најпосећенији догађај Европске престонице културе, са највишим оценама публике, који би више од 90 одсто посетилаца поново посетило, а квалитет програма наводи се као главни разлог посете.

Улаз на програме Калеидоскопа културе је бесплатан. Више информација о овогодишњој манифестацији могуће је пронаћи на сајту kaleidoskopkulture.com .

Фото: ЕПК

Партнер Калеидоскопа културе је Ерсте банка, а партнер мултимедијалног догађаја „Нераскидиве везе“ је Неопланта.

Б. Павковић

EUR/RSD 117.1153
Најновије вести