Ловци на олује доносе прецизне податке о времену

Светски метеоролошки дан обележава се 23. марта, а има за циљ да промовише метеорологију као науку, али и њен значај, и пропраћен је бројним дешавањима у земљама које су чланице Светске метеоролошке организације.
д
Фото: Илустрација

- Ове године слоган је “За време спремни, за климу паметни”. Ово је неопходно како би се подржао међународни план о одрживом развоју, редукцији ризика од непогода и адаптацији на климатске промене. Нарочито се морамо припремити на екстремно време и климу, и веће хидролошке осцилације – каже за “Дневник” Јован Чабрило, главни уредник портала “ВојводинаМетео”, који је за кратко време постао веома популаран међу домаћом публиком.

Чабрило се метеорологијом бави више од десет година, а пре него што је основао свој портал о метеорологији био је уредник једног стручног метеоролошког портала који је био више окренут метеоролозима и метео-аматерима, односно људима из струке.

- Током лета 2016. јавио ми се фотограф Матија Угљешин и када смо увидели да имамо слична интересовања, још те године смо кренули у наш први неформални лов на олује. Почетком 2017. дошли смо на идеју о покретању портала “ВојводинаМетео”, што смо убрзо и спровели у дело. Прво је, 1. фебруара, покренута Фејсбук страница, а доста касније с радом је почео и метеоролошки портал. Недуго затим, нашем тиму придружио се и Стефан Марјанов, задужен за помоћ у техничком делу, развоју софтвера и пројеката – прича Чабрило.

Момци окупљени око овог пројекта претежно се баве Војводином, а њихови главни адути су свакодневно активно праћење метеоролошке ситуације, у шта спада и њихова можда и најзанимљивија активност за шири круг људи - лов на олује.

- То се свима допада и наишло је на велико интересовање шире заједнице, што нам је за кратко време донело велику популарност. С обзиром на то да се готово искључиво бавимо подручјем Војводине, уз ту и тамо покоји извештај из остатка Србије и света, јасно је да су наше прогнозе за Војводину најпрецизније, јер темељно и детаљно приступамо изради прогнозе за Покрајину – наводи Чабрило који, иначе, студира информационе технологије.

Ове године су момци већ имали један лов на олује, и то 12. марта.

- Одушевљени смо чињеницом шта све природа може да нам приреди. Очекујемо да ни једну јачу олују нећемо пропустити, а све ће то бити на крају пропраћено квалитетним фото и видео материјалом, као и целокупном метеоролошком анализом тог дана - како, када и зашто – наводи наш саговорник.

На питање колико је прогноза времена данас заиста важна и какво интересовање влада за њу, Чабрило одговара да она све више добија на значају доласком климатских промена и све већих временских екстрема и на нашем подручју.


Имају идеје, немају новца

Главни проблем и ограничење за момке који чине портал “ВојводинаМетео” представљају финансије.

- Иако постојимо дуже од годину дана и многима значимо за свакодневне активности, нико се није сетио да нас подржи донацијом или у виду спонзорства. Верујемо да ће се труд и рад исплатити и да ће неко препознати нашу жељу да метеорологија у Војводини доживи неки нови ниво и засија пуним сјајем – каже Јован Чабрило.


- Углавном се људи сете значаја метеорологије баш када се дешавају временски екстреми, било да је реч о јаком захлађењу са снегом и снежним сметовима, који су чести код нас зими, или све јачим летњим олујама на нашем подручју. Тада обично буде касно. Зато ћемо радити на развијању свести о значају метеорологије у наредном периоду, кроз организовање трибина. Наш задатак управо јесте да на време упозоримо на потенцијално опасне временске појаве – истиче главни уредник портала “ВојводинаМетео”.

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести