Дачић у Берлину: Развој решава наслеђене проблеме

БЕРЛИН: Србија настоји да води проактивну, јасно профилисану и осмишљену спољну политику која доприноси њеном бољем позиционирању на регионалном, европском и ширем међународном плану, изјавио је данас у Берлину први потпредседник Владе и шеф дипломатије Ивица Дачић.
Ivica Dacic/Tanjug
Фото: Tanjug

За Србију од кључног интереса очување стабилности у региону и оријентација свих земаља ка што интензивнијој сарадњи у свим областима, јер то омогућава одржив развој и саме Србије, рекао је Дачић на церемонији обележавања 20 година Регистрованог удружења берлинских привредника "Берлински привредни разговори", у дискусији на тему "Западни Балкан у Европи - могућности и изазови".

Он је у говору напоменуо да Србија чврсто верује да је Европска унија најбољи оквир за све земље региона и да ће се у њој најлакше остварити појединачни интереси сваке земље понаособ. 

"Процеси евро-интеграције, јачања регионалне сарадње и унутрашњих реформи у земљама Западног Балкана су у великој мери комплементарни. Европска перспектива Западног Балкана суштински је утицала на унапређење регионалне сарадње и допринела да се многа отворена питања решавају дијалогом", указао је Дачић.

Он је, међутим, додао да криза са мигрантима, непознанице које је донео "Брегзит", као и дилеме које је отворила дискусија о будућности ЕУ представљају изазове без преседана за Европску унију, али и за наш регион. 

"Једноставних и лаких решења за изазове било где у свету нема, али Србија сматра да је једини исправан смер за њихово превазилажење, јачање узајамних веза и стављање акцента на оно што нас повезује - а не на оно што нас раздваја. То је ''добитна комбинација'' за сваку земљу појединачно, али и регион као целину", истакао је Дачић.

Он је указао да је Србија опредељена да у односима са суседима и земљама региона промовише "позитивну агенду" - оријентисану ка будућности и да настоји да се у односима са свим земљама региона тежиште стави на развој економске и других видова узајамно-корисне сарадње. 

"Оцењујемо да би то могло да допринесе стварању повољније укупне климе у региону, а тиме и да олакша решавање нагомиланих наслеђених питања. Управо из тих разлога, Србија је снажно подржала немачку иницијативу за покретање тзв. Берлинског процеса и са великом посвећеношћу учествовала у свим његовим активностима", истакао је шеф српске дипломатије.

"Спремност на сарадњу коју Србија показује у изградњи регионалне саобраћајне инфраструктуре јесте још један од начина на који показујемо опредељеност за мир, стабилност и просперитет у региону. За нас је, у том смислу, изградња аутопута Ниш-Мердаре-Приштина-Тирана-Драч један од кључних приоритета", истакао је Дачић. 

Он је додао да ће у предстојећем периоду акценат бити стављен и на реализацију других инфраструктурних пројеката, попут реконструкције и модернизације пруге Ниш-Димитровград, Београд-Будимпешта, Београд-Ниш и Београд-Бар, као и на завршетак обилазнице око Београда, односно на радове на Сави и Дунаву као главним пловним путевима, за чију реализацију су неопходна одговарајућа финансијска средства. Поред тога, у поступку је и израда регионалне Студије хидроенергетског потенцијала. 

"Када је реч о регионалним пројектима економског карактера, сматрамо да би у предстојећем периоду пажњу, између осталог, требало посветити и следећим темама: успостављању заједничких граничних контрола у оквиру региона ЦЕФТА и заједничког коришћења опреме за граничну контролу робе; успостављању ''он-лине'' система за увоз-извоз, где би се институцијама у Србији и другим Странама ЦЕФТА помогло да се све (или скоро све) процедуре везане за извоз, односно увоз обављају електронски; јачању система електронске трговине (Е-Цоммерце) у региону кроз дефинисање правила и јачање безбедности учесника", рекао је Дачић и додао да су сви наведени предлози у директној вези са Дигиталном интеграцијом.

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести