Додик: Повући одлуку о референдуму док је не прихвати опозиција

БАЊАЛУКА: Председник Реублике Српске Милорад Додик поручио је данас обраћајући се посланицима у НСРС поводом стављања ван снаге одлуке о референдуму о Суду и Тужилаштву БиХ "да држава Република Српска има право да одлучује о својим стварима и да нико други нема право да одлучује уместо ње". 
milorad dodik EPA/GEORG HOCHMUTH
Фото: EPA/GEORG HOCHMUTH

"Република Српска има своја права предвиђена Уставом и народ не сме да одустане од тога да има право да се изјасни на референдуму", наве је Додик.
Председник Српске је истакао да ће одлука о стављању ван снаге Одлуке о спровођењу референдума о раду Суда и Тужилаштва БиХ бити повучена, јер опозиција овај референдум није прихватила.

Додик је истакао да је власт сматрала да ће опозиција имати другачију политику на нивоу БиХ, где је власт, а не политику базирану на издаји и прављењу штете за Српску.
Он је објаснио да зато није ни била објављена ова одлука о референдуму, јер је власт чекала консензус са опозицијом.

"Повући ћемо ову одлуку и чекаћемо неко ново време за њу", рекао је Додик на посебној седници Народне скупштине, коју директно преноси РТРС.
Он је позваво опозицију да са  заједно с властима креира нову одлуку која би се односила на одржавање референдума о раду Суда и Тужилаштва БиХ. 
Додик је рекао да је важан консензус о овом питању, јер је опозиција у Српској власт на нивоу БиХ.

"Референдум је свето право Републике Српске и референдум ће се одржати за свако питање које је битно за Српску и грађане", додао је Додик.
Оценио је да је давно схватио да Суд и Тужилаштво БиХ, које је наметнуо високи представник у БиХ, представљају место креирања новог политичког система у БиХ који ће заједно са Уставним судом БиХ, уколико се од Републике Српске не оспори или на други начин онемогући, кроз политички прогон и институционалну злоупотребу довести до значајног урушавања снаге институција Српске.

Додик је навео да је поносан на "Републику у којој нико због политичког става није био предмет прогона, иако има оних који мисле да треба постати власт да би се обрачунало са политичким неистомишљеницима, што се могло видети 2014. године када је формирана власт на нивоу БиХ, те како се злоупотребљавају неуставно формиране институције у БиХ".

Подсетио да је највише преношења надлежности било у периоду када је садашња опозиција била власт у Српској, те да су се политичке грешке дешавале јер се међународна заједница показала као лажан партнер, креиравши све у БиХ на штету Српске.
Председник је истакао да је овај референдум предлаган у два наврата и да ће бити предложен опет, али да је потребан консензус власти и опозиције, посебно када је реч о важним државним и националним темама.

Додик је поручио парламенту Српске да треба да се направи консензус и изгласа одлука о одржавању референдума о раду Суда и Тужилиштва БиХ, али да претходно треба суспендовати раније скупштинске одлуке о томе.
Казао је да не може да дозволи  да се изгласа референдум, а да представици странака из Српске, које су власт на нивоу БиХ, то не испоштују.
"Народна скупштина Српске мора да ради и доноси одлуке и нико неће моћи да блокира њен рад", рекао је Додик и истакао да народ не сме да одустане од референдума.

Несумњиво је, указао је, да је питање о Суду и Тужилаштву БиХ битно за нас и овај народ, али потребан је консензус свих нас.
" И власти и опозиције. Разлог што ће се ово одлука повући јесте што опозиција малим политичким добитима не жели да прихвати референдум, а ја сам спреман за било који референдум који предложи опозиција, па и о мени самоме", истакао је Додик.

Српска је показала да постоји континуитет политичке борбе који ће бити настављен чињеницом да ће ова одлука бити повучена на одређено време док се опозиција и власт не окупе око те племените идеје.
Спреман је, закључио је, да стане испред свих да би био спроведен референдум о раду Суда и Тужилаштва БиХ, али да је потребан консензус јер борба за народне интересе то подразумијева.

Посланик НДП-а Драган Чавић негирао је наводе Додика да је Српска први пут добила закон о референдуму 2010. године, рекавши да је први такав акт донесен 28. априла 1993. године.
Чавић је током расправе у Народној скупштини Српске рекао да је на основу тог закон био расписан и одржан референдум 12. и 13. маја 1993. године у вези са Венс-Овеновим планом, за чије прихватање је Додик, који је тада био посланик, једини гласао у Народној скупштини.
Народна скупштина Српске је 15. јула 2015. године донела одлуку о расписивању референдума о раду Суда и Тужилаштва БиХ.

EUR/RSD 117.1155
Најновије вести