ЕСКОБАР УПОЗОРАВА: КРИЗА НА КИМ има потенцијал да постане РЕГИОНАЛНИ КОНФЛИКТ

ВАШИНГТОН: Специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар поручио је данас да криза на северу КиМ, има потенцијал да прерасте у међународни и регионални конфликт, и да САД у потпуности подржавају напоре ЕУ да ту кризу разреше.
s
Фото: Youtube Printscreen/AtlanticCouncil

Он је на заједничкој видео конференцији заједно са специјалним езаслаником ЕУ за дијалог Београда и Приштине истакао да тзв. Косово жели да буде део Европе, и да ће се нормализацијом односа, КиМ ускладити и са правилима ЕУ.

''Ми, као највећи подржалац Косова желимо да их видимо у ЕУ и НАТО, и активно охрабрујемо обе стране да се фокусирају на дијалог и снажно да раде како би постигли оно договорено споразумом из Охрида'', рекао је Ескобар.

Он је изразио став да тројица ухапшених косовских полицајаца треба одмах да буду пуштени на слободу.

''Желимо да се полицајци одмах пусте. Било да су киднаповани или да су се неком грешком нашли на српској територији, они тамо немају шта да траже. Морају одмах бити враћени породицама'', рекао је Ескобар.

Говорећи о изборима у четири општине на северу КиМ, он је рекао да је САД видела потребу за изборима, да су признале резултате и легитимитет градоначелника, али и да су влади у Приштини поручили да није нужно радити из зграда општина.

''Видео сам како се тако радило и у САД, није необично радити ван зграда предвиђених за то. У влади сам од своје 19. године, и видео сам како се ради и са других локација, на пример за време ковида'', рекао је он.

Упитан да прокоментарише протесте у тим општинама, он је рекао да онај ко напада припаднике Кфора и косовске полиције треба да сноси последице.

''Припадници Кфора су нам, такође, рекли да је 90 људи који су били тамо били мирни демонстранти, који желе бољи и мирнији живот. Ми не кажемо да су сви ти људи фашистички милитанти'', рекао је.

На питање како САД подржавању ЕУ у посредовању у дијалогу Београда и Приштине, он је истакао да је једини пут ка нормализацији пут дијалога уз посредовање ЕУ, и да је добро што је то посао ЕУ.

''Охрабрујемо оба лидера да прихвате европски план безусловно, а не њихове појединачне планове. Нема друге опције за деескалацију, и морам да кажем да је евро-атлантска јавност по том питању уједињена. Сама идеја да један од њих поставља своје услове је несмотрена'', оценио је Ескобар и додао да би волео да види више ''стратешке визије'' од обе стране.

Додао је да је, из перспективе САД, главна карактеристика Балкана - велика прилика, и да следеће генерације на овом подручју могу да капитализују те прилике. ''Верујем да има неких људи који политички преживљавају у условима перманентне кризе, а надам се да ће обе стране и оба лидера схватити да је деескалација једини начин да се напредује у региону'', навео је. Упитан за евентуалне последице за стране, он је истакао да су оне очигледне, али и истакао да САД пре свега нуде партнерство и координацију. ''Ако не можемо да имамо основну комуникацију, не можемо да идемо даље ка имплементацији споразума из Охрида. Није то пре свега последица, већ избор које обе стране морају да направе'', рекао је он и додао да је циљ да се тзв. Косово приближи Европи и НАТО-у, и да ће САД помоћи у томе да се инвестиције доведу у регион и Србију, али да се то не може учинити ако не постоје сарадња и визија. Говорећи о појединим критикама које наводе да је превише попустљив према српској страни, он је оценио да је све што је САД урадила у последњих 15 година ишло у корист Приштине.

''Србија није хтела да призна независност, ми се с тим нисмо сложили. Србија је хтела да каже да су избори и градоначелници били нелегитмни, али је и то прошло. Србију смо притисли и по питању аутомобилских таблица и барикада, чак и у вези са Саветом Европе, све је то било против Србије, готово унилатерално. Од Косова тражимо да призна и прихвати своје међународне обавезе. Није све то било тешко по Косово, чак напротив'', истакао је Ескобар.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести