Бугарска преко Северне Македоније пере своју историју

СОФИЈА:  Не стишава се бура након што су бугарске власти изнеле више од 20 захтева Северној Македонији којима су условили почетак преговора са Европском унијом, од којих су најшокантнији они којима се ревидира историја и забрањује назив македонски језик.
makedonija skoplje
Фото: Tanjug (Z. Žestić, ilustracija)

"Балкан инсајт" подсећа да је став бугарске владе да она подржава одређивање почетка преговора о приступу ЕУ са Северном Македонијом и Албанијом на састанку Европског савета, заказаном за 17. октобар. Али, као услов је поставила више од 20 захтева и дневни ред према којем Северна Македонија треба да их испуни током преговора о приступању.

Тако су, после година преговарања са Грчком, пред Северном Македонијом постављени захтеви које је готово немогуће испунити.

У Бугарској декларацији наводи се да "Бугарска неће дозволити да интеграција Северне Македоније у ЕУ буде праћена европском легитимизацијом антибугарске идеологије". Потом се, у истом пасусу, констатује да је "поновно исписивање историје дела бугарског народа после 1944. године један од стубова антибугарске идеолошке конструкције југословенског тоталитаризма".

Бугари траже од Северне Македоније да са свих историјских споменика посвећених Другом светском рату и из уџбеника избаци израз "бугарски фашистички окупатори". Пошто је историјска чињеница да је Бугарска од 19. априла 1941. окупирала источну Србију и Македонију, делове тадашње Југославије, као и делове Грчке и Албаније, то практично значи да овим чином бугарска влада покушава да избрише своју срамну улогу савезника нацистичке Немачке у најстрашнијем рату у људској историји.

Званичници у Софији затражили су и да се током приступних преговора са ЕУ, уместо израза македонски језик, користи "званични језик Републике Северна Македонија".

Реагујући на невероватне захтеве званичне Софије, данас је група интелектуалаца из обе земље, усвојивши декларацију у којој осуђује оштар тон и садржај бугарског документа. Историчари, политички и научни експерти, клерици, новинари, социолози, економисти и други угледни интелектуалци из Бугарске и Северне Македоније изразили су разочарање и дубоку забринутост због документа који су усвојили бугарска влада и парламент, преноси Балкан инсајт.

Интелектуалци наводе да тон у комунистичком стилу и ригидни захтеви прете да угрозе односе између две земље који су у последње време побољшани."Овакав повратак језика националног комунизма за нас је неприхватљив", наводи се у декларацији коју је потписало више од 100 људи.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести