ЕМА разматра Фајзер пилулу за хитну употребу и пре званичног одобрења
АМСТЕРДАМ: Европска агенција за лекове (ЕМА) саопштила је да је почела да процењује пилулу против корона вируса коју је произвела компанија Фајзер Инк. како би видела да ли би могла да буде коришћена у хитним ситуацијама пре него што буде званично одобрена.
ЕМА је у саопштењу навела да разматра податке о ефикасности Фајзерове антивирусне пилуле када се даје људима зараженим од ковид-19 који још нису хоспитализовани, али су у опасности од развоја тешке болести, пренео је АП.
Рани резултати сугеришу да Фајзерова пилула смањује ризик од хоспитализације или смрти, у односу на људе који су примили лажну пилулу, када су лечени од три до пет дана од развоја симптома ковид-19, саопштила је агенција.
Иако ће свеобухватнија евалуација вероватно ускоро почети, тренутна евалуација ће пружити препоруке широм ЕУ у најкраћем могућем року како би их користиле националане власти које желе да донесу одлуке засноване на доказима о раној употреби лека, навела је агенција.
Фајзер је раније овог месеца саопштио да је његова пилула смањила ризик од хоспитализације или смртности до 90 процената.
Компанија је објавила неколико детаља о нежељеним ефектима, али је навела да су стопе проблема сличне међу групама и износе око 20 одсто.
Препоруке и за хитну употребу Меркове ковид таблете
ЕМА је издала препоруку за хитну употребу Меркове таблете против ковид-19, иако овај лек још није одобрен.
Регулатор за лекове ЕУ, са седиштем у Амстердаму, саопштио је да се антивирусна таблета, позната као молнупиравир, може користити за лечење одраслих особа заражених корона вирусом код којих болест није узнапредовала,а где се очекује повећан ризик од развоја тешких форми обољења, преноси АП.
ЕМА је у саопштењу навела да лек треба дати што је пре могуће након што је ковид-19 дијагностикован и у року од пет дана од појаве првих симптома.
Предвиђено је да се узима два пута дневно током пет дана.
Агенција је саопштила да издаје овај савет „како би подржала националне власти које могу донети одлуку о могућој раној употреби лека пре одобрења за стављање у промет, на пример у условима хитне употребе, и у тренутку када се широм ЕУ бележи пораст инфекција и смртних случајева од ковид-19 “.
Најчешћи нежељени ефекти пријављени током лечења и у року од 14 дана након последње дозе молнупиравира били су дијареја, мучнина, вртоглавица и главобоља, од којих су сви били благи или умерени.
ЕМА не препоручује лек за жене које су трудне или доје.
Агенција је саопштила да се њена свеобухватна процена лека наставља.
Раније овог месеца, Британија је постала прва земља која је одобрила Меркову пилулу ковид-19,а молнупиравир такође чека на процену регулатора у САД.