Италија покушава да обузда вирус док се суседи плаше ширења

РИМ: Полиција је данас обезбеђивала контролне пунктове око градова који су у карантину на северу Италије, а становници су се снабдели храном након што је Италија постала жариште коронавируса у Европи.
jezero komo
Фото: pixabay.com

Хрватска, Мађарска и Ирска саветовале су својим грађанима да одложе путовања у подручја која су погођена вирусом, а Италијани који путују у иностранство већ су осетили последице, па је тако полиција у француском граду Лиону зауставила аутобус из Милана ради здравствених прегледа, а путницима Алиталије који су стигли на Маурицијус претили су карантином, пренео је АП.

Званичници цивилне заштите су саопштили да је у Италији 219 особа заражено коронавирусом, док је седам умрло.То је највећи број случајева изван Азије.Званичници још нису прецизирали како је стигла епидемија у Италији и боре се да задрже број постојећих случајева, који су се до данас проширили на шест региона и натерали Аустрију да привремено обустави железнички саобраћај са Италијом.

Европска комесарка за здравље и сигурност хране Стела Киријакидес изјавила је у Бриселу да су дешавања током викенда показала колико брзо ова ситуација може да се промени."Морамо да схватимо ову ситуацију врло озбиљно, али не смемо да се препустимо паници и што је још важније, дезинформацијама", истакла је она.


Конте: Последице вируса на економију велике

Италијански премијер Ђузепе Конте изјавио је да ће последице епидемије коронавируса на економију бити "веома снажне".

Економске последице могле би да буду веома јаке. У овом тренутку можемо да израчунамо да цће постојати негативне економске последице, али не можемо да предвидимо шта ће се десити, рекао је он новинарима.
 


За Италијане који су се забарикадирали у 10-ак малих градова око два главна извора избијања епидемије у Ломбардији и Венету, изгледи за наредне две недеље су мрачни.

Ирско, мађарско и хрватско министарство спољних послова данас су саветовали својим грађанима да одустану од путовања на север Италије, док је хрватско министарство образовања препоручило да се откажу школске ексурзије у Италију планиране за следећи месец.

У Француској је влада позвала све који су посетили Ломбардију или Венето да носе маске за лице ако изађу напоље, ограниче активности и мере температуру два пута дневно.

Француско министарство здравља издало је исто упозорење свима који су путовали у Кину, Јужну Кореју, Сингапур или Макао.У Француској је забележено до сада 12 случајева заражених и један смртни случај.

У Лиону, национална здравствена агенција саопштила је да званичници "процењују ситуацију" у вези с аутобусом у којем се налазе Италијани из Милана, а који се зауставио у Торину.

Агенција није изнела детаље, нити је саопштила да ли се сумња да неко у аутобусу има вирус.

Румунски премијер Лудовик Орбан рекао је да ће свако ко уђе у Румунију из било ког региона у коме је пријављен вирус бити под мерама карантина 14 дана, али локални медији јављају да се од путника који долазе тражи само да испуне образац.

Страх је стигао и до Маурицијуса, који је блокирао авион Алиталије који је током ноћи слетео из Рима. Алиталија је саопштила да је путницима из Ломбардије и Венета речено да ће им бити дозвољено да уђу у земљу само ако прођу карантин, иако се нико није жалио на симптоме.

Италијанско Министарство спољних послова саопштило је да ради на пружању "максималне помоћи Италијанима у авиону", а Алиталија је саопштила да ради на томе да се онима којима је одбијен улазак у земљу омогући да се одмах врате у Италију.

Италијанске власти отказале су фудбалске утакмице, мисе и затвориле школе, музеје, позоришта, па чак и познати Венецијански карневал, док су последње две ревије на Миланској недељи моде предвиђене за данас отказане.

Београђанка у Италији: Није пријатно,али не паничимо

ЛЕКО/МИЛАНО: Београђанка Мирјана Пузовић, која већ шеснаест година живи близу Милана, у Леку, месту на обали језера Комо каже са дозом забринутости да, иако не живи у црвеној зони, где су италијанске власти увеле блокаду како би спречиле ширење корона вируса, заштитних маски нема ни за лек, као ни средстава за дезинфекцију руку .

„До 1. марта, како нам је саопштено, затворена су обданишта, школе, библиотека, музеји, галерије, позоришта, биоскопи, теретане, ресторани раде до 18 часова, супермаркети само неколико сати дневно. Осећа се да је атмосфера напета, али се трудимо се да живимо што нормалније“ каже Мирјана Пузовић за Танјуг и додаје да су отказане и све спортске манифестације, карневали и све друге манифестације...

На улицама, каже, скоро да нема никога, али нема „опсаде“ продавнице као у зонама које су у карантину.

„Мој четрнаестогодишњи син Сергеј прво се обрадовао, као и сваки тинеџер, што нема наставе, али је веома разочаран што време мора да проводи код куће, не иде на тренинге кошарке, јер су и сви тренинзи отказани, нема биоскопа, окупљања с друштвом,“ прича Мирјана.

У Италији је до сада седам особа умрло од коронавируса, а број заражених премашио је 200, чиме је та земља постала трећа држава са највећим бројем заражених од коронавируса у свету.

Италијанске власти спроводе рестрикције и блокаде на северу земље, верује се да је у блокади око 100.000 људи, а највише су погођене регије Ломбардија и Венето.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести