Кнајсел: У југоисточној Европи постоји трка Кина-ЕУ

БЕЧ: Министарка иностраних послова Аустрије Карин Кнајсел истакла је да је простор југоисточне Европе важан и да регион треба снажније приближити ЕУ, те да се као чињеница мора прихватити то да постоји трка ко ће први у Београд - Кина или ЕУ.
karin knajsel austrija
Фото: Tanjug (AP Photo/Virginia Mayo)

Кнајсел је, говорећи на конференцији “ЕУ стратешки разговори- стабилност, безбедност, сарадња у Европи будућности”, казала је да не прихвата вештачки термин који је створила Европска комисија, за регион Западни Балкан, већ да доследно користи термин југоистична Европа, пошто су Београд и Сарајево европски градови.

Она је навела да је регион после ратова запостављен од великих светских центара, од Вашингтон до Брисела, што је отворило простор за раст утицаја других сила, међу првима Кине.

Указала је да Кина инвестира у велике пројекте у региону.

Према њеним речима, временски оквир од 2025. не значи да ће ЕУ тада имати нове чланице, већ служи да се прошири свест не само код оних који доносе одлуке, већ оних који их припремају да је регион важан.

Кнајсел је казала да Турска, арапске земље, Русија и Кина покушавају да шире своју зону утицаја на овај регион и да то треба да буде свима јасно.
Критиковала је и Хрватску што је радове за Пељешки мост дала кинеској компанији, а за то добила паре ЕУ.

Мислим да је неопходно да се преиспитају начини доделе тендера, казала је она.

Регион југоисточне Европе је за нас који смо у Бечу од историјског и људског значаја. Због тога ће за време нашег председавања ЕУ бити приоритет. Преузећемо приоритет актуелног председавања Бугарске. Знам да је Самит у Софији многе разочарао јер се одлаже европска перспектива, али је неопходно да задржимо динамику. Потребно је ангажовање и зато ћемо се ми тој теми посветити, најавила је она.

Шеф луксембуршке дипломатије Жан Аселборн рекао је да стабилизацију региона не могу обезбедити Русија, Кина, арапске земље или Турска, већ само ЕУ.
Истовремено је указао да се мора инсистирати на поштовању копенхашких критеријума.

Изразио је задовољство због позитвног тренда у решавању спора око Македоније и нагласио да се, када се нађе солуција, мора одмах деловати и започети приступне преговоре, јер је Скопље од 2005. кандидат за приступање Унији.

Организатор скупа, којем је у публици присуствовао и директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић, шеф адвокатске канцеларије Лански, Ганцгер и партнери, Габријел Лански је нагласио да се на Западном Балкану ЕУ такмичи с Кином, Русијом, САД и арапским земљама, као и Турском.

16+1 је формат који показује колико је снажно интересовање Кине за регион и како треба, ако се неко интересује, конкретно да се ангажује, а не само да држи политичка предавања. Кина даје паре, а ЕУ је у запећку, критиковао је он.

Лански је подвукао да треба разумети да земље Западног Балкана имају алтернативу.

ЕУ, према његовим речима, треба да искористи историјске могућности које су се отвориле -  спремност Београда да реши проблем Косова, као и позитиван тренд у решавању спора око имена Македоније.

То би могло додатно да отвори врата за европски пут тих земаља, а ЕУ треба да буде офанзивнија, поручио је он.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести