Макрон критикован због изјаве да Европа не би требало да буде вазал САД

ПАРИЗ: Француски председник Емануел Макрон оштро је критикован са обе стране Атлантика након што је изјавио да Европа не би требало да постане "вазал" и да мора да избегне да буде увучена у било какав сукоб између САД и Кине у вези са Тајваном, наводи Гардијан.
makron yt
Фото: Youtube Printscreen

Француски председник је то изнео у интервјуу након тродневне званичне посете Кини.

Макрон је за "Ехо" и "Политико", рекао да би Европа требало да буде треćа сила у светском поретку, после САД и Кине.

Он је такође оценио да би мешање у кризу у вези са Тајваном била "замка за Европу" која би била "увучена у кризе" које нису њене, што би је "спречило у изградњи стратешке аутономије".

Циљ разговора у Кини био је да се „консолидују заједнички приступи“ у вези са ратом у Украјини, рекао је Макрон.

Политико је објавио да је Јелисејска палата проверила Макронове цитате пре објављивања као услов за одобравање интервјуа и инсистирала на уклањању делова у којима је Макрон говорио „још искреније“ о Тајвану и стратешкој аутономији Европе.

Амерички републикански сенатор Марко Рубио рекао је за Политико да, уколико Макрон говори у име целе Европе, онда би САД требало да размотре фокусирање своје спољне политике на обуздавање Кине и да оставе Европу да води рат у Украјини, објавио је Гардијан.

"Волстрит џурнал" навео је у уводнику да би „бескорисни коментари“ француског председника могли да поткопају америчко и јапанско одвраćање од Кине у западном Пацифику, истовремено охрабрујуćи америчке политичаре који желе да смање америчке обавезе у Европи.

Један посланик Европског парламента (ЕП) нагласио је да француски лидер није говорио у име ЕУ, већ у име Француске.

Тај посланик је рекао да је руска инвазија на Украјину довела у питање способност Европе да постане треćа сила у глобалном поретку, као што Макрон предлаже.

Немачки посланик десног центра, који је члан и бивши председник спољнополитичког одбора Бундестага, Норберт Ретген, изјавио је да се Макрон са својом идејом суверенитета Европе, коју дефинише у разграничењу, а не у партнерству са САД, све више изолује у Европи.

Посланик Европског парламента Рајнхард Бутикефер описао је Макронову посету Кини као "потпуну катастрофу".

Немачки посланик Зелених, кога је Пекинг санкционисао због његовог става о људским правима у Синђангу, такође је рекао да  председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен има бољу алтернативу за Европу од Макрона.

Фон дер Лајен је недавно рекла да ЕУ треба да преиспита своје односе са кинеском владом која је, како је навела, "појачала политику дезинформисања и економске и трговинске принуде“.

Макрон је добио похвале у Бриселу јер је позвао Фон дер Лајен да му се придружи у посети Пекингу, а реалност посете је само истакла покушаје Кине да спроводи политику "завади па владај", оценио је Гардијан.

Британски лист је оценио да је Макрон у Кини дочекан на црвеном тепиху са државним банкетом и војном парадом, док је Фон дер Лајен била хладно дочекана и искључена са тих церемонија. 

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести