Најмање 15 држава укида угаљ у производњи струје до 2030

БОН: Најмање 15 земаља приступило је међународном савезу који се залаже за постепено избацивање коришћења угља у производњи електичне енергије до 2030. године, саопштили су данас представници Уједињених нација на климатским разговорима у Бону.
1
Фото: Dnevnik.rs

Велика Британија, Канада, Данска, Финска, Италија, Француска, Холандија, Португалија, Белгија, Швајцарска, Нови Зеланд, Етиопија, Чиле, Мексико и Маршалова острва формирали су Савез за производњу енергије без угља, преноси агенција Ројтерс.

Циљ ове Алијансе је да има 50 држава чланица до следећег самита УН о клими 2018. године, који ће бити одржан у Катовицама, у Пољској, једном од најзагађенијих европских градова.

Међутим, како наводи британска агенција, неки од највећих светских потрошача угља, попут Кине, Сједињених Држава, Немачке и Русије, нису приступили овом савезу.

Формирање Алијансе уследило је само пар дана након што су званичници америчке администрације, заједно с представницима енергетских компанија, на маргинама конференције у Бону одржали скуп ради промоције "фосилних горива и нуклеарне енергије као инструменте за ублажавање последица климатских промена", додаје Ројтерс.

Тај догадај је иницирао мирни протест грађана који су против употребе угља, изазивајући уједно негодовање бројних министара који раде на правилнику за спровођење Париског споразума о клими из 2015. године, усмереног на смањење употребе фосилних горива у светској економији. 

Формирање Савеза за производњу енергије без угља иницирале су јуче Британија, Канада и Маршалова острва, позивајуци у писму, које је Ројтерс истог дана добио на увид, друге земље да им се придруже.

Неименовани извор упућен у дешавања рекао је за британску агенцију да је иницијативу до сада потписало најмање 12 земаља, међу којима су и поједине државе из састава САД, канадске покрајине и компаније.

"Тиме су Британија и Канада, два најближа америчка савезника, прекорно поручиле (америчком председнику) Доналду Трампу да његова опсесија прљавом енергијом неће захватити и друге земље", изјавио је Мохамед Адов, представник за климатска питања у хуманитарној организацији Кришчен Ејд (Цристиан Аид).

Од потписивања Париског споразума 2015, неколико је земаља је донело националне планове за постепено избацивање угља из енергетског микса снабдевања струјом.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести