Опозив председника САД: Од Џонсона, преко Клинтона до Трампа

ЊУЈОРК: До сада је против двојице америчких председника покренут поступак опозива, оба пута је заустављен у Сенату, а велика је вероватноћа да ће се то догодити и сада, јер у том дому већину имају републиканци председника Доналда Трампа.
tramp, tanjug ap
Фото: Tanjug (AP Photo/Evan Vuči)

Према уставу САД, процес опозива председника може да се покрене у случају велеиздаје, корупције, криминала. Иако су процеси импичмента покретани и раније, ниједан амерички председник није тако смењен.

Наиме, поступак опозива покретан је само два пута - против председника Ендруа Џонсона 1868. и Била Клинтона 1998. Сенат их није опозвао.

Ричард Никсон је због афере "Вотергејт" поднео оставку у августу 1974, пре него што је поступак опозива могао да буде покренут.

Вест да Представнички дом америчког Конгреса на иницијативу демократа покреће службени поступак опозива против председника Доналда Трампа окупирала је светске медије који анализирају какав би могао да буде исход.

Поступак опозива је покренут због оптужби да је Трамп вршио притисак на стране власти, у овом случају украјинске, тражећи да покрену истрагу о његовом политичком супарнику на изборима 2020. Џозефу Бајдену.

Поједини медији, износећи детаље и објашњавајући шта значи процес импичмента који прети Трампу, ову аферу су прозвали "Украјинагејт".

Исход афере не може се назрети, као ни то да ли ће из ње као губитник изаћи Трамп, Бајден или можда Украјина, чији се председник Володимир Зеленски нашао у средишту најновије политичке олује у Америци.

Председавајућа Представничког дома Ненси Пелоси, из Демократске странке, рекла је да председник "мора да преузме одговорност". Лидерка демократа Ненси Пелоси рекла је да је Трамп "прекршио закон", а његове поступке назвала је "кршењем уставне одговорности".

Сам Трамп је негирао кривично дело и напоре демократа назвао "ловом на вештице". Он је на Твитеру написавши да су демократе намерно упропастиле и умањиле значај његове посете Уједињеним нацијама овом "ударном вешћу" и "наставком лова на вештице".

"Никада нису видели транскрипт позива. Ово је тотално лов на вештице!" написао је председник Америке.

Он је најавио да ће у среду објавити транскрипт конверзације са председником Украјине, како би показао да је разговор био "тотално примерен".

Демократе у Представничком дому снажно подржавају опозив, али поступак вероватно неће проћи кроз Сенат који контролишу републиканци.

Узбуњивач из америчке обавештајне заједнице поднео је службену жалбу на један или више телефонских позива између председника Трампа и украјинског председника Володимира Зеленског.

Бела кућа за сада одбија да објави транскрипт разговора, али демократе кажу да је Трамп запретио да ће повући војну помоћ Украјини, осим ако се Зеленски не сложи да истражи непотврђене оптужбе за корупцију против водећег Трамповог политичког ривала Џоа Бајдена и његовог сина Хантера.

Трамп је признао да је разговарао о Бајдену са Зеленским, али је негирао да је вршио притисак на украјинског председника да истражи његовог политичког ривала.

"Вол стрит џурнал" објавио је да је Трамп "отприлике осам пута" замолио председника Украјине да сарађује с његовим личним адвокатом Рудијем Ђулијанијем на истрази о Бајденовом сину Хантеру.

Демократе оптужују Трампа и Ђулијанија да су, у замену за војну помоћ, покушали да присиле Украјину да покрене "политички мотивисану" истрагу о Бајденовом сину, што би могло да представља "злоупотребу власти".

"Вашингтон пост" наводи да је Трамп, пре разговора са Зеленским, обуставио амерички пакет војне помоћи Украјине, вредан 400 милиона долара.

Како тече процес опозива, објашњава анализа ББЦ.

Процес почиње у Представничком дому Конгреса. Било који члан дома може да поднесе захтев за покретањем такозваног импичмента, уколико сумња да је председник починио "издају или други тежак злочин или прекршај."

Посланици Представничког дома разматрају оптужбе. Уколико проста већина од 51 одсто посланика подржи опозив, процес прелази у другу фазу - суђење. Даљи процес одвија се у Сенату, где почиње суђење.

Председавајући судија Врховног суда председава процесом, док посланици Представничког дома раде као тужиоци, а Сената као - порота. Председник може да именује адвокате. На крају суђења, сенатори гласају.

Ако две трећине (67 одсто) сенатора сматра да је председник крив, он напушта кабинет, а на његово место ступа потпредседник Америке.

Иначе, Џо Бајден је негирао да је починио кривично дело.

"Трампов опозив био би трагедија. Али трагедија његових поступака", рекао је Бајден.

Он је тренутно водећи кандидат који би могао да победи Трампа на наредним изборима 2020. године.

У међувремену, вршилац дужности директора америчке националне обавештајне службе Џозеф Мегвајер је одбио да Конгресу достави извештај узбуњивача.

Он би требало да јавно сведочи пред обавештајним одбором Представничког дома у четвртак.

У Њујорк Тајмсу је објављено да је узбуњивач заинтересован да разговара са посланицима, а да представници Беле куће и обавештајних служби раде на томе да омогуће анонимно сведочење у Конгресу.

Шта сада, поставља се питање.

Одбор Представничког дома сада може формално да покрене истрагу о телефонском разговору Трампа и Зеленског и утврди да ли је председник Америке починио кривично дело због ког може бити опозван са дужности.

Пелоси је рекла да ће се истраге које се о Трампу воде у шест других одбора у Конгресу, наставити под окриљем формалне истраге о опозиву.

Истраживање јавног мњења агенције Југов показало је да би 55 одсто Американаца подржало опозив Трампа уколико би било доказано да је суспендовао војну помоћ Украјини како би натерао власти те земље да покрену истрагу против Џоа Бајдена.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести