Папа ублажио став према разведенима, према хомосексуалцима не

ВАТИКАН: Папа Фрања је данас у закључку са два Синода, чије је објављивање жељно ишчекивало

1,2 милијарде римокатолика из читавог света, ублажио став Римокатоличке цркве према невенчаним паровима и разведенима, али је према хомосексуалцима задржао "статус кво".

Папа је у документу на 260 страна под насловом "Аморис Лаетитиа" (Радост љубави) навео да Црква треба да буде мање строга и више саосећајна према "несавршеним" католицима, као што су разведени и поновно венчани, истичући да "нико не треба да буде осуђен довека", пренела је агенција АФП.

Паровима који нису венчани, а живе заједно "треба пожелети добродошлицу у Цркву и водити их, стрпљиво и дискретно", док они који су се развели и поново венчали "нису екскомуницирани па их не треба тако ни третирати", навео је папа у новим смерницама за став Цркве према породици.

Кад је реч о ставу Цркве према хомосексуалцима, папа Фрања се одлучио да задржи "статус кво", што представља ударац за либерале, који су се надали да ће се Римокатоличка црква мало више отворити према људима хомосексуалне оријентације.

Он је навео да су бискупи окупљени на Синодима 2014. и 2015. године закључили да "апсолутно нема темеља за став да су хомосексуалне заједнице на било који начин сличне Божјем плану за брак и породицу", наводи се у једном од само два пасуса посвећена питању хомосексуалаца у читавом документу.

Иако папина "апостолска егзортација" изражава противљење "сваком знаку неправедне дискриминације" базиране на сексуалној оријентацији, она такође не садржи позитивне речи о везама између хомосексуалаца.

Иако то није неочекивано, представља разочарање за геј католике који су, кад је папа Фрања тек постао поглавар Римокатоличке црвке, добили наду да ће доћи до стварне промене након његовог чувеног коментара о хомосексуалности "Ко сам ја да им судим?"

Тај документ представља кулминацију трогодишњег рада поглавара Римокатоличке цркве.

Папа је прво послао упитнике породицама широм света, у којима их је питао за њихове наде и страхове, а затим је окупио бискупе и кардинале на два Синода у Риму, на којима их је подстицао да разговарају, па чак и да изразе неслагања око питања која уносе поделе у црквене заједнице у многим земљама.

(Tанјуг)

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести