Протест запослених у Гуглу због односа према женама

САН ФРАНЦИСКО:  Хиљаде запослених у компанији Гугл изашло је данас из својих канцеларија широм света у знак протеста због, како верују, благе реакције компаније према неким њеним шефовима оптуженим за сексуално узнемиравање.
google.jpg EPA (DANIEL DEME)
Фото: EPA (DANIEL DEME)

Протести су одржани испред просторија компаније од Токија преко Сингапура до Лондона. У Њујорку се окупило више стотина запослених који су носили транспаренте "Гугл, није ОК". Неки су се, не желећи медијску пажњу, уместо испред компаније окупили у конференцијским салама или лобијима како би исказали солидарност са жртвама.

У Даблину су се организатори мегафонима обратили окупљенима како би изразили подршку жртвама сексуалног застрашивања.Амерички "Њујорк тајмс" прошле недеље је објавио причу са детаљним оптужбама једне жене за сексуално узнемиравање против творца Гугловог андроида Ендија Рубина. 

Лист наводи да је Рубин 2014. уз отказ примио отпремнину у износу од 90 милиона долара, иако је Гугл закључио да су оптужбе за сексуално узнемиравање против њега биле кредибилне.Протестом под називом "изађи за ствару промену" инжењери и други радници желели су да пошаљу поруку да компанија Гугл треба да буде транспарентнија када је реч о питањима сексуалног узнемиравања као и оснажиању жена.

У истом чланку иначе откривају се и оптужбе против још неких високопозиционираних у компанији за сексуално узнемиравања. Извешни диркетор Гугла Сундар Пичаи упутио је недавно мејл запосленима у којем се извињава за "поступке компаније из прошлости". Он није поменуо оптужене по имену, али није ни демантовао писање "Њујорк тајмса". 

Ипак Пичаи је открио да је Гугл отпустио 48 запослених, међу којима 13 менадзера на високим функцијама због "сексуалног узнемиравања" претходних година те да им није исплатио отпремнину.Међутим, данашњи протест могао би да сугерише да значајан број од 94.000 запослених није поверовао да компанија Гугл чини све да уради "праву ствар", наводи АП.

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести