Рахој: Референдум, лажни легитимит независности Каталоније

МАДРИД: Шпански премијер Маријано Рахој изјавио је данас да је референдум у Каталонији спроведен као део стратегије да се "наметне независност коју мало ко жели и која ни за кога није добра".
Rahoj Foto: AP Photo/Paul White
Фото: AP Photo/Paul White

Рахој је истакао да су каталонске власти прекршиле закон и подстакле на уличне протесте да би створиле "лажан легитимитет".Како је навео, нико не би требало да буде поносан на каталонски референдум, пренео је АП.

"Нелегалан референдум спроведен је да подрије нашу демократију, шпанско јединство..., а ниједан резултат тог референдума не може да да легитимитет каталонској независности", поручио је Рахој у обраћању члановима Конгреса, објавио је "Паис".

Рахој је поновио да је Мадрид од каталонске владе затражио да "потврди да ли је прогласила независност", поменувши "намерно изазвану конфузију која је јуче настала"."Одговор који буде дао Карлес Пуџдемон ће утицати на будућа дешавања. У његовој је моћи да се врати на пут легалности", казао је Рахој.

Шпански премијер је истакао да су каталонски лидери искористили своју уставну позицију и покренили "веома опасан атак на институције и, још горе,друштвену сагласност"."Оно што ових дана проживљавамо нема никакве везе са политичким неслагањима са којима се свакодневно суочавају у демократским земљама и цивилизованим друштвима. Овде је реч о довођењу у питање основа на којима се демократско друштво заснива.

Рахој је претходно, у телевизијском обраћању, затражио од каталонског лидера Карлеса Пуџдемона да разјасни да ли је прогласио независност или није пре него што влада буде у прилици да примени било коју меру према члану 155 шпанског Устава."Овај захтев има за циљ да нашим грађанима понуди разјашњење и безбедност који су неопходни кад је реч о овом питању", поручио је Рахој.

Агенције оцењују да је овим Рахој извршио додатни притисак на каталонску владу да се повуче у захтеву за независности и направио први корак ка активирању Члана 155, који предвиђа да се некој регионалној влади, у случају да угрози интересе шпанске државе, могу одузети сва овлашћења и пребацити на централну владу у Мадриду.

Члан 155 Устава Шпаније који овлашћује владу да прибегне свим мерама потребним да се очува интегритет државе. Тај члан је најекстремнија мера којој може да прибегне шпанска влада уколико једна аутономна регија прогласи независност. У политичким круговима тај члан називају и "нуклеарна опција", а бивши министар спољних послова Хозе Мануел Гарсија га је назвао "атомском бомбом".Иначе, та мера у Шпанији још никада није увођена.

Рахој није прецизирао када тачно очекује повратну информацију од Пуџдемона, али је наговестио да су у питању дани.Поручио је да ће одговор каталонског лидера "одредити будућа дешавања у наредних неколико дана".Ако каталонски лидер поново успостави "уставну нормалност", тиме ће се "ставити тачка на период нестабилности и тензија", истакао је Рахој.

Пуџдемон је синоћ изјавио да прихвата "мандат народа" за отцепљење од Шпаније, али од парламета Каталоније затражио да ту одлуку суспендује, како би се дало више времена за преговоре са Мадридом.Како наводи АФП, Пуџдемон се, у обраћању регионалном парламенту, уздржао од јасног захтева за проглашење независности, али је простор за отцепљење Каталоније оставио отвореним. 

"Преузимам мандат народа да Каталонија постане независна република", рекао је он у говору.Пуџдемон је, међутим, одмах затим затражио да парламент "суспендује ефекте проглашења независности како би се започео дијалог у наредним недељама". Он је, у говору, додао да резултати референдума одржаног 1. октобра значе "да" независности и додао да треба истражити могућности међународног посредовања.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести