СЕ: Расизам и ксенофобија као шокантна стварност Европе

СТРАЗБУР:  Комисија Савета Европе за борбу против расизма и нетолеранције (ЕЦРИ) у извештају за 2019. годину указује на пораст ултранационалистичке и ксенофобне политике у Европи и све чешћи говор мржње на друштвеним медијима
savet evrope, epa
Фото: EPA (PATRICK SEEGER), ilustracija

"Европа се суочава са шокантном стварношћу: антисемитски, антимуслимански и други расистички злочини из мржње расту алармантно", каже Марија Пејчиновић Бурић, генерални секретар Савета Европе.

Најновији извештај независног експертског тела против расизма и нетолеранције при Савету Европе наводи да су "муслимани, Јевреји, Роми и црнци" мете дугогодишњих предрасуда, дискриминације, ксенофобичне реторике и насиља у Европи.

"Ксенофобични национализам често и даље приказује ислам као религију која је страна националној култури и идентитету многих држава чланица. Антимуслиманска реторика муслимане који носе обележја своје религије чини далеко угроженијом, док вишеструка дискриминација додатно погоршава ситуацију, посебно код муслиманских жена", наводи се у извештају.

Додаје се да су приметни и екстремни облици насиља над Јеврејима и јеврејским институцијама, расизам заснован на боји коже као и социјална маргинализација Рома.

Када је реч о правима ЛГБТИ особа, извештај указује на док многе земље чланице ЕУ напредују у заштити њихове равноправности, друге иду у супротном смеру, при чему се ЛГБТИ особе и даље суочавају са узнемиравањем, претњама и насиљем.

Оцена је и да све већа социјална и економска несигурност међу Европљанима наставља да подстиче антиимигрантска осећања која користе ултранационалистичке и популистичке странке у неким земљма.

"Увредљиве и понижавајуће примедбе на друштвеним мрежама, које би се у прошлости сматрале неприхватљивим, постају нова норма, а говор мржње који у питање доводи укупни принцип људског достојанства прелива се са мрежа у свакодневни живот", закључак је извештаја ЕЦРИ.

Приметно је, како се наводи, и да ситуацију додатно погоршава чињеница да они који заговарају интересе рањивих група немају финансијска средства и особље, као ни овлашћења да пруже подршку жртвама и заступају их пред судовима.

У ЕЦРИ напомињу да невладине организације и они који се баве заштитом људских права често раде у "непријатељксом окружењу", односно да су представљани као претња националним интересима и безбедности.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести