Шеф Мисије Србије у УН из Њујорка: Прогнозе су катаклизмичне

ЊУЈОРК: Централ парк је болница на отвореном, мртвачнице широм града су препуне, Емпајер стејт билдинг обојен је у црвено као подршка медицинским радницима, а на улицама Њујорка је, и поред такве слике која подсећа на холивудске блокбастере о светској катаклизми, и даље превише људи.
njujork/fonet
Фото: FoNet

Тако ситуацију у Њујорку, у разговору за Танјуг, описује шеф сталне Мисије Србије при УН, амбасадор Милан Милановић, који подсећа и на последњи биланс епидемије корона вируса у Њујорку - 40.900 заражених и 932 преминулих.

"Данашње информације, које Град саопштава у 16 сати по локалном времену, сигурно ће бити и горе", каже Милановић на почетку разговора.

Наводи да је највише заражених у Квинсу, више од 12.000, док је на Мехнетну заражено око 6.000 људи.

"Мртвачнице су већ препуне, умире се на сваких три минута. Постављене су болнице и мртвачнице у Централ парку, чувени Медисон сквер гарден се претвара у мртвачницу. Нових седам болница, поред 11 постојећих, отвара се у граду, али то су магацини, шатори, неке дворане које су служиле за нешто потпуно другачије, сад постају болница", описује ситуацију Милановић.

Каже да се 7.000 пензионисаних медицинских радника пријавило добровољно да помогне.

Подсећа да је брод-болница, са 1.000 кревета и 1.200 лекара, упловио у Њујорк, додајући да ће та болница пружати помоћ пацијентима који се не лече од КОВИД-19.

Милановић наводи да људи ипак не поштују мере које су власти прописале и да полиција на лицу места кажњава грађане који се не придржавају мера, тако да је на стотине људи кажњено са 500 долара.

"По граду се људи крећу мање него раније… Али Њујорк има девет милиона становника, а статистика каже да је на улицама 56 одсто људи мање него иначе. Ипак, израчунајте колико је то људи на улицама, и даље је много", наводи Милановић и истиче да грађани морају да схвате да треба да поштују мере.

Он каже да градски превоз у Њујорку ради, да је смањен број линија метроа и аутобуса што, по њему, није добра одлука, будући да ће у возилима бити више људи.

Како каже, продавнице су пуне, али нема довољно средстава за дезинфекцију.

"Не знам како ће се даље ствари одвијати, прогнозе су катаклизмичне", каже Милановић.

Подсећа на изјаву председника САД Доналда Трампа, који је рекао да ће бити добро ако буде 200.000 мртвих, а да може да се деси да буде и два милиона.

"Врхунац болести се очекује тек за две, три недеље, а шта ће до тада бити, можемо да прогнозирамо. Ситуације се мења из часа у час, на горе", навео је он.

Упитан о српским држављанима, Милановић каже да информације о броју наших грађана који би се вратили у Србију имају конзулати, а да запослени у Мисији чине све да помогну Србима у Њујорку, те да су неке примили у своје станове.

Истиче да су грађани Србије на војним мисијама УН по свету, којих је око 260, добро и да нису заражени.

Говорећи о економском програму за опоравак који је најавио Трамп, Милановић подсећа да је реч о две хиљаде милијарди долара, што је огромна цифра, 10 одсто буџета, за помоћ америчкој економији.

Он истиче да, кад је реч о послу, ситуација у САД није сјајна и додаје да Американци морају да раде, јер један месец без посла и плате значи да морају да напусте стан јер немају средстава да преживе.

"Зато су, нажалост, људи принуђени да раде у великом броју случајева па су зато препуни и аутобуси, превози, метро… То је начин да се људи заразе", каже Милановић.

У прилог томе говори и чињеница да је у сиромашнијим деловима Њујорка, Квинсу и Бронксу, око 50 одсто људи на улицама, док их је на Менхетну око 30 одсто.

Он подсећа да су зграде УН затворене, да људи раде од кућа, а да тако ради и српска Мисија при УН.

"Најважније што желим да пренесем је да и у Србији морамо да схватимо да је ситуација далеко од добре и далеко од тога да смо изашли из кризе. Замолио бих све да остану код куће, да слушају стручњаке, препоруке владе, то је за добро свих нас. Ово ће проћи пре или касније", рекао је Милановић.

Држава Њујорк: 75.795 заражених, 1.550 смртних случајева

Број случајева корона вируса у Њујорку повећан је за више од 9.000 - на 75.795, а смртност се повећала 27 одсто и број преминулих сада је 1.550, саопштио је данас гувернер те америчке савезне државе Ендрју Куомо.

Он је рекао да је корона вирус јачи него што се очекивало, преноси Ројтерс. 

"И даље идемо ка горе, главна битка ће бити на врху планине", казао је Куомо.

У САД 3.393 смртна случаја од корона вируса

ВАШИНГТОН: У САД је забележено 3.393 смртна случаја повезаних са корона вирусом, што премашује укупан број смртих случајева у Кини и чиме су избилер на треће место у свету иза Италије и Шпаније, преноси Ројтерс. 

Здравствени званичници позвали су Американце да се придржавају мера за спречавање ширења корона вируса и да остану у својим кућама. 

У свету је до сада корона вирусом заражено више од 800.000 људи, а пријављено је више од 39.000 смртних случајева. 

У Италији је од корона вируса преминула 11.591 особа, а у Шпанији њих 8.189.

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести