Сименс: Турбина спремна; Гаспром зауставља рад још једне

ФРАНКФУРТ/МОСКВА: Немачка компанија Сименс енерџи саопштила је да је турбина за коју Москва тврди да ограничава капацитет протока на гасоводу Северни ток 1, спремна за испоруку, али се чека да руски Гаспром обезбеди царинску документацију да би трансфер могао да се настави.
gasovod
Фото: Tanjug (T. Valič, arhiva)

Транспорт турбине би могао да почне одмах. Немачке власти су још почетком прошле недеље доставиле компанији Семенс Енерџи сву потребну документацију за извоз турбине у Русију, наводи се у саопштењу Сименса и истиче да су у Гаспрому свесни да недостаје царинска документација за увоз у Русију коју је Гаспром, као купац, дужан да обезбеди, преноси Ројтерс.

Гаспром није коментарисао саопштење немачке компаније, али је раније данас саопштио да мора да обустави рад још једног гасно-турбинског мотора на компресорској станици Портоваја гасовода Северни ток због редовног ремонта, пренео је раније ТАСС.

Према саопштењу Гаспрома, услед обуставе рада турбине, дневни капацитет руске компресорске станице Портоваја биће смањен на 33 милиона кубних метара гаса од среде, 27. јула почевши од 4 сата ујутро по средњоевропском времену, што је само половина садашњих већ смањених испорука.

Европски политичари су више пута упозоравали да би Русија могла потпуно да прекине доток гаса ове зиме, што је корак који би гурнуо Немачку у рецесију и довео до скока цена за потрошаче који се већ муче са великим поскупљењима хране и енергије.

Председник Русије Владимир Путин је овог месеца упозорио Запад да наставак санкција ризикује да изазове катастрофално поскупљење енергије за потрошаче широм света.

Русија је други највећи светски извозник нафте после Саудијске Арабије и највећи светски извозник природног гаса. Европа увози око 40 процената свог гаса и 30 процената нафте из Русије.

Гаспром је прошле недеље наставио испоруке гаса преко гасовода Северни ток 1 након 10-дневне паузе због редовног ремонта, задржавши их на нивоу од само 40 посто капацитета, на који су спуштене још у јуну због, како је тада образложено, одложеног враћања једне турбине се сервисирања у Канади.

Политичари у ЕУ су то објашњење Москве одбацили, при чему Немачка тврди да је планом ионако било предвиђено да се поменута турбина користи тек од септембра.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести