Словенија предала писмо Европској комисији против Хрватске 

ЉУБЉАНА: Словенија је у петак предала писмо Европској комисији са предлогом покретања тужбе против Хрватске због непоштовања арбитражне одлуке о граници, потврдио је портпарол Комисије, Александер Винтерштајн.
slovenija i hrvatska, tanjug
Фото: Tanjug

Он је на конференцији за штампу најавио је да ће Комисија писмо прочитати, као и да ће и даље бити спремна да посредује, као што је то чинила и раније у сличним приликама. 

Винтерштајн је указао да је то правни спор између две државе чланице и да сада почиње поступак који је предвиђен и чланом 259 Уговора о функционисању Европске уније, преноси загребачки "Вечерњи лист".

Према процедури, Европска комисија има рок од три месеца за одговор на предлог Словеније, а након тога Словенија може одлучити да ли ће сама ићи пред Суд ЕУ против Хрватске. У случају да се Комисија сложи са Словенијом, онда би она преузела тужбу и ишла пред суд против Хрватске. 

Словеначка влада је у среду, на својој последњој редовној седници пре оставке премијера Мира Церара, прихватила садржај писма и обавезала се на подизање тужбе против Хрватске пред Европским судом, ако то не учини Европска комисија и ако Хрватска и даље буде одлагала примену арбитражне одлуке.

Садржај писма је и даље непознат јавности, али према до сада откривеним информацијама, како наводи загребачки дневник, писмо садржи описе конкретних мера кршења европског права, до којег долази због хрватског непризнавања арбитражне одлуке о разграничењу између двеју држава.

Иначе, тужба једне државе чланице против друге пред Судом ЕУ, иако је правно могућа, досад је била реткост. У историји ЕУ то се досад догодило само пет пута. 

Успешна је била само једна тужба, она Француска против Велике Британије због поступака британских власти према француским рибарима. Кад је реч о осталим тужбама, или су одбачене или су стране нашле споразумно решење, након чега се одустало од даљих поступака пред судом.

Томас Бикл, немацки стручњак који се дуго бави питањем хрватско-словеначког спора, проценио је да ће поступак до изјашњавања Суда ЕУ трајати најмање до лета 2019. године, с обзиром на то да такви поступци обично трају измеду 12 и 18 месеци, наводи "Јутарњи лист''.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести