Шолц: Морамо избећи поделу света на блокове

БЕРЛИН: Немачки канцелар Олаф Шолц упозорио је данас да може доћи до новог Хладног рата због поделе света у блокове и позвао да се уложе напори како би се изградила нова партнерства.
2
Фото: Christophe Gateau/dpa via AP

„Свет се суочава са прекретницом. Агресија Русије на Украјину значи крај једне ере. Нове силе су ојачале и поново ојачале, а међу њима је економски јака, и политички самоуверена Кина. У таквом новом мултиполарном свету такмиче се различите земље, модели владања око моћи и утицаја“, нагласио је Шолц у ауторском тексту у магазину „Спољни послови“ (Foreign affairs).

Према његовим речима, Немачка чини највише што може да одбрани основне принципе Повеље УН на којој се заснива међународни поредак.   

„Његова безбедност и благостање зависе од тога да је моћ везана за општа правила. Због тога Немачка тежи ка томе да буде гарант европске безбедности као што то од ње очекују њени савезници и они који подржавају мултилатерална решења за глобалне проблеме. Само тако Немачка може преживети успешно геополитичке олује нашег доба“, подвукао је Шолц.

Рекао је да су за већину света протекле три деценије од пада Гвоздене завесе обележене релативним миром и благостањем, а то је, како додаје, посебно важило за Немачку, која је остварила уједињење.

Шолц је истакао да се у тој новој ери чинило могућим да Русија може постати партнер, а не противник запада.

Због тога, како објашњава, већина европских земаља је смањила своје војне буџете и војску.

„За Немачку логика је била једноставна – зашто би имали велику војску од пола милиона војника, ако су сви наши суседи били пријатељи или партнери“, указао је он.

Шолц је истакао да се тежиште померило на друге претње.

Руско руководство, навео је, доживело је распад бившег Совјетског савеза и Варашавског пакта потпуно другачије од Берлина и других европских главних градова.

„Уместо да мирни пад комунистичке власти посматрају као већу шансу за више демократије и слободе, председник Владимир Путин то сматра највећом геополитичком катастрофом 20.века. Економске и политичке турбуленције у деловима постсовјетског савеза током 1990-тих су појачали осећај губитка и боли“, рекао је Шолц додајући да су у том окружењу ауторитарне и империјалистичке тежње поново оживљене.

Подсетио је да је Путин на Минхенској конференцији 2007.одржао агресивни говор у којем је међународни поредак који се заснива на правилима назвао инструментом америчке превласти.

Годину дана касније он је водио рат против Грузије, а 2014. је запосео и анектирао Крим, те послао трупе на исток Украјине.

Шолц је оптужио Русију да је потом минирала споразуме о контроли наоружања и повећавала своју војну способност.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести