Свет дочекао 2016, од Кирибата до Америчке Самое

Нова 2016. година дочекана је у целом свету, од мале пацифичке државе Кирибати и Новог Зеланда који су први у њу упловили, до Америчке Самое у јужном Пацифику која је последња одбројала минуте одлазеће године.

Европа је дочекала Нову годину уз шампањац и здравице, али су појачане мере безбедности помало "охладиле" празнично расположење, мада су упркос страховима за безбедност многи велики догађаји одржани.

То важи и за остатак света, где је, на пример, у Дубаију, пожар заплашио учеснике новогодишњег славља, мада је дочек ипак прошао по плану.
У Њујорку се милион људи окупило на Тајмс скверу да би, под мерама безбедности без преседана, присуствовало традиционалном спуштању чувене светлеће кугле са небодера у средиште раскрснице на Менхетну.

У Москви, првој великој европској престоници која је дочекала 2016, приређен је ватромет изнад Црвеног трга, иако су власти први пут до сада отказале јавни дочек на месту где десетине хиљада људи традиционално испраћа стару годину.Спектакуларни ватромети отказани су у Бриселу и Паризу, где је још живо сећање на терористичке нападе из новембра.

Упркос томе, јавни дочек организован је на париским булеварима и Јелисејским пољима, на које је пркосно похрлило хиљаде Парижана опраштајући се од 2015.У Бриселу су се у поноћ се широм града могли видети приватни ватромети, праћени узвицима и гласном музиком, али славило се далеко мање него прошле године.

Више од 100.000 људи је у Лондону у Нову годину ушло посматрајући ватромер на реци Темзи, под будним оком хиљада полицајаца.
У Минхену, неколико минута пре поноћи, полиција је евакуисала две железничке станице и објавила да постоји "озбиљна и непосредна претња" терористичког напада.

И у Берлину је било појачано присуство полиције, код Бранденбуршке капије, где су стотине хиљада људи дочекале Нову годину. Било је забрањено носити веће торбе и ранчеве.Тачно у поноћ небо је осветлио традиционални ватромет у луци у Сиднеју, првој великој светској метрополи која је дочекала Нову годину.

Тамо је више од милион људи учествовало у слављу, а широм Аустралије, локалне власти су додатно обезбедиле хиљаде полицајаца за патролирање градовима.Званична прослава Нове године у Кини организована је у Пекингу, недалеко од Забрањеног града, са представама и ватрометом, а телевизија је директно преносила гала концерт са Националног стадиона.

Делови престонице где је већа концентрација барова и тржних центара под већим су мерама безбедности, што је у Кини уобичајена мера у време празника.
Шангај је, међутим, управо због безбедности, затворио своје познато шеталиште Бунд, где је прошле нове године у стампеду 36 људи изгубило живот.
У Бангкоку, мање од пола године пошто је у експлозији бомбе погинуло 20 људи, десетине хиљада људи дочекало је у центру града Нову годину, са живом музиком и заједничким одбројавањем.

Тајландске власти распоредиле су у центру престонице око 5.000 полицајаца.Безбедност је била појачана и у Малезији, где је у престоници Куала Лумпуру ватромет означио почетак Нове године на трговима, као и са кула близнакиња Петронас, које су међу највишим зградама у свету.На Филипинима није било неке посебне терористичке претње за Нову годину, иако је тамо полиција увек у приправности због исламских милитаната са југа земље, а власти су пажњу углавном усмериле на илегална пиротехничка средства која су протекле године однела 850 живота.

У Индонезији је безбедност била на високом нивоу, пошто су власти прошле недеље саопштиле да су разоткриле заверу исламистичких милитаната за напад на владине званичнике и странце, те је око 150.000 полицајаца и војника било је распоређено ради безбедности цркава, аеродрома и других јавних места.
На Балију, месту најсмртноноснијег терористичког напада у Индонезији, који је је 2002. године однео 202 жртве, распоређено је било 9.000 полицајаца.
Јапанци су дочекали наступајућу годину пуштајући балоне са Токијског торња, а Јужнокорејци - традиционалном звоњавом.

У појасу Газе, исламистички Хамас који тамо држи власти забранио је новогодишње славље, као западни обичај супротан исламу, а ресторанима и хотелима омогућено је да организују окупљања дан раније или касније.На другој страни света, у Бразилу је велики број људи на чувеној плажи Копакабана дочекао поноћ уз величанствени ватромет, док је у Мадриду 25.000 људи у Нову годину ушло на тргу Пуерта дел Сол.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести