Свет се налази у периоду реглобализације и постаје све међузависнији

ЊУЈОРК: Оснивач Светског економског форума у Давосу, Клаус Шваб, изјавио је да се свет налази у периоду реглобализације, да постаје међузависнији, али да ће, са друге стране, бити много више односа на основу поверења.
s
Фото: Tanjug (AP Photo/Markus Schreiber)

Шваб је за Волстрит џурнал појаснио да ће до тога доћи јер свет није у стању да креира потребне норме, као ни неопходна правила, која може да дели.

Будућност света могла би да буде нека врста пачворк коалиција које су засноване на поверењу, оценио је Шваб.

Он је оцанио да глобални систем иде у вишегодишњи период трансформације, као и да је криза  у којој се свет налази, мање криза у уобичајеном смислу, а више трансформација "нашег глобалног система".

Ако узмемо економску страну, рекао бих да ћемо проћи кроз веома тежак период трансформације од три, четири, пет година. А снаге иза овога? Наравно, рат у Украјини. А и да решимо рат, то ће бити реконструкција. Имате трансформацију или транзицију енергије. Имате преобликовање глобалних ланаца снабдевања. Имате пост-ковид ефекте, за које неки људи кажу да су нижа продуктивност и, наравно, потреба да се више улаже у отпорност, рекао је Шваб.

С друге стране, сматра он, оптимиста је у погледу енергетске трансформације у смислу обезбеђивања приступу јефтинијој енергији и струји.

Међутим, истиче Шваб, то краткорочно значи улагања.

Ако узмете рат, то значи трошкове. Ако узмете измештање ланаца снабдевања, то значи трошкове...јер више не купујете од најефикаснијег и најјефтинијег извора. Купујете од најпоузданијег извора. Дакле, ако узмете све те факторе заједно, ја немам никакву научну основу, али бих рекао да је то вероватно један до три одсто нашег глобалног БДП-а, рекао је он.

Према његовим речима, свет мора да се позабави том трансформацијом, не кризним менталитетом, како би се нашла једноставна решења за веома сложене проблеме.

На питање да ли види да се све све више дели на регионализованије блокове који сарађују у неким областима и такмиче се у другим областима, Шваб каже да политичка димензија те трансформације значи да се иде у свет са више сила.

Наравно, имате две суперсиле, али онда имате суперсилу у настајању попут Индије. Имате блокове попут Европе, која је, по мом мишљењу, постала јача упркос Брегзиту у последње три године. Не треба потцењивати друге азијске земље. Затим имате одметничке државе као што су Северна Кореја и Иран. Онда имате оно што бих ја назвао брза риба, мале земље које се брзо крећу и које су нека врста узора другим земљама, попут Сингапура, и донекле, Израела, рекао је Шваб.

Он је навео да постојеће институције неће бити довољне у данашњем свету, као и да је један елемент који недостаје јесте да се у дискусију интегришу друге важне заинтересоване стране као што су бизнис, медији и слично.

У Давосу ћете видети презентацију онога што зовемо село глобалне сарадње. Створили смо заједницу подршке од преко 70 компанија и међународних организација попут ММФ-а или Светске трговинске организације да створимо неку врсту Давоса у метаверзуму, у виртуелном свету, да имамо могућност да наставимо дијалог, али да проширимо дијалог да интегрише више заинтересованих страна, рекао је Шваб.

Додаје да је потребна неформална платформа од поверења на којој може много више да се говори на отворене начине и да се заиста бавите питањима, "не на политички начин, веć са вољом да се нађе решење".

Шваб наглашава и да су бројне несугласице које постоје у свету резултат недостатка дијалога, али и утицаја корона вируса, јер су многи међународни дијалози били у застоју, а видео конференције нису идеално средство за стварање простора поверења.

И имали сте више људи стављених у изолацију. Видите пораст проблема менталног здравља широм света. Када сте суочени са кризом, постајете себичнији јер, уместо да се питате: 'Како да решим проблем?' прво питате: 'Како могу да заштитим своју ситуацију?' , рекао је Шваб.

Додаје да оно што је могло да се види у последње две године јесте много већи егоизам на личном нивоу, који се "прелио" и на национални ниво.

На питање када и како се рат Русије и Украјине завршава, или куда би могао да иде, Шваб каже да види позитивне знаке на хоризонту, али да ће и када стане, наступити веома тежак процес да се застој непријатељстава претвори у дугорочно одрживо решење, због велике грешке направљене са процесом из Минска.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести