Трамп наредио убиство иранског генерала Сулејманија

ВАШИНГТОН: Командант елитне иранске јединице Кудс, генерал Касем Сулејмани убијен је у ваздушном нападу на аеродром у Багдаду, који је наредио председник Доналд Трамп, потврђено је из Пентагона.
s
Фото: Youtube Printscreen

"Према упутствима председника Доналда Трампа, војска САД кренула је у одбрамбену акцију како би заштитила особље САД и убила Касема Сулејманија", пише у саопштењу Пентагона, пренео је Глас Америке.

Наводи се и да је акција спроведена да би се се "Иран одвратио од планираних напада". Ирански министар спољних послова Џавад Зариф написао је на твитеру да је убиство Сулејманија "екстремно опасно и

непромишљено". "Сједињене Државе сносиће одговорност за све последице овог злочиначког авантуризма", написао је Зариф на Твитеру.

У нападу је, преносе медији, убијен и Абу Махди ал Мухандис, заменик команданта иранске паравојне групације Народна мобилизација.

Трамп је, нешто раније, на твитер поставио слику америчке заставе, без икаквог коментара.

Републикански сенатор Бен Сес из Небраске, који је члан сенатског Одбора за обавештајна питања поручио је на твитеру да је Сулејмани убио стотине и стотине Американаца,и активно планирао још убистава. Овај врховни командант,додао је Сес, мислећи на Трампа, као и било који врховни командант - има обавезу да брани Америку тако што ће убити овог гада.

Претходно је његов демократски колега Крис Марфи, члан Одбора за спољне послове поставио питање да ли је Америка, иако је Сулејмани без икакве сумње непријатељ, управо, безодобрења Конгреса, убила другу најмоћнију личност у Ирану, знајући да тако изазива потенцијално огромни регионални рат.

Демократски сенатор из Масачусетса Ед Марки, као и Марфи члан Одбора за спољне послове, поручио је да је Трампово убиство Сулејманија велика, намерна и опасна ескалација конфликта са Ираном.

"Председник је управо довео у непосредну опасност живот сваке особе у региону - америчке војнике и дипломате и цивиле. Потребна је деескалација одмах", нагласио је Марки и подсетио да је Конгрес једини ентитет који може да изда дозволу за употребу војне силе.

Џо Бајден, један од кандидидата Демократске странке за председника Америке и бивши потпредседник САД оценио је да ниједан Американац неће жалити смрт Сулејманија, али је додао да је Трамп убацио динамит у кутију шибица. Он додаје да нема увид у обавештајне податке, али да се боји да ће Иран сигурно одговорити и да постоји бојазан од великог сукоба на Блиском истоку.

Смрт Сулејманија десила се у моменту појачаних тензија између Вашингтона и Техерана.

Испред амбасаде САД у Багдаду неколико дана су протестовали чланови проиранске парамилитарне групе Катаиб Хезболах због, како су навели, ваздушног напада САД на њихова складишта оружја у Ираку. После два дана су се повукли испред амбасаде.

Протести су почели после ваздушних удара САД у Ираку, чија је мета била проиранска паравојна групација Катеиб Хезболах. Вашингтон је ваздушни удар правдао убиством запосленог у америчкој влади, који је раније страдао у ракетном нападу.

У нападу је, преносе медији, убијен и Абу Махди ал Мухандис, заменик команданта иранске паравојне групације Народна мобилизација.

Трамп је, нешто раније, на твитер поставио слику америчке заставе, без икаквог коментара. Републикански сенатор Бен Сес из Небраске, који је члан

сенатског Одбора за обавештајна питања поручио је на твитеру да је Сулејмани убио стотине и стотине Американаца, и активно планирао још убистава. Овај врховни командант, додао је Сес, мислећи на Трампа, као и било који врховни командант - има обавезу да брани Америку "тако што ће убити овог гада".

Ко је био ирански генерал Касем Сулејмани

БАГДАД: Генерал Касем Сулејмани, који је ујутру 3. јануара  убијен у америчком нападу у Ираку, други је најмоћнији човек у Ирану, одмах испод ајатолаха Али Хамнеија, а сматрао се креатором великих иранских амбиција на Блиском истоку, јавља Танјуг.

Такође, као командант моћне иранске елитне јединице Сулејмани је важио за правог иранског министра спољних послова кад је реч о питању рата и мира.

Опште је мишљење да је он био главни архитекта рата председника Башара ал Асада у Сирији, актуелног конфликта у Ираку, борбе против Исламске државе и многих других битака.

Чувен по томе што је у рукама имао огромну моћ, команданта су неки поштовали, други мрзели, а сигурно је да су се око његовог имена испредали митови.

Његова смрт сматра се прекретницом у великој кризи између Ирана, САД и њихових савезника.

Очекује се ескалација сукоба и извесно је да ће уследити потези одмазде што ће ионако већ немиран регион гурнути на још опаснији пут, оцењује Би-Би-Си.

На челу Кудс јединице, елитних снага Иранске револуционарне гарде, био је од 1998. године.

И док се на почетку каријере није експонирао у јавности, ауторитет у иранском војном естаблишменту му је порастао прошле године када му је ајатолах Али Хамени доделио највиши војни орден.

То је било први пут да је неки командант добио медаљу од формирања Исламске Републике 1979. године.

Ова јединица руководи тајним операцијама у иностранству.

Управо зато Трампова администрација верује да је Кудс јединица "главни ирански механизам за подстицање и подржавање" терористичких група на Блиском истоку, укључујући либански Хезболах и палестински Исламски џихад - финансирањем, обучавањем, наоружањем.

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести