Трудо на удару јер је глумио црнца

ОТАВА: Да се Џастин Трудо извинио, само по себи и није посебна вест.
r
Фото: Youtube Printscreen

Канадски премијер, најпознатији по свом готово опсесивно негованом имиџу браниоца прогресивних и либералних вредности, иза себе има низ извињења.

Чак је и ББЦ, који засигурно није конзервативни медиј, прошле године објавио чланак са насловом: "Извињава ли се Џастин Трудо превише?"

Но овог пута се морао извинити због бизарног скандала који би га, пет седмица пре избора, могао коштати новог мандата.

Ради се о фотографији из 2001, кад је Трудо имао 29 година, с гала забаве на тему "1001 ноћ" на којој он позира с неколико младих жена одевен у Аладинов костим и затамњеног лица како би изгледао као лик из арапске народне бајке.

Забава је одржана у приватној школи у којој је тада био наставник.

"Требало је тада да знам више, али нисам. Дубоко жалим што сам то учинио. Обукао сам Аладинов костим и ставио шминку. Нисам то смео да учиним", рекао је Трудо новинарима након што је магазин "Тајм" објавио слику.

"Затамњивати своје лице, без обзира на контекст или околности, увек је неприхватљиво због расистичке историје црног лица. Требало је да то разумем тада и никад није требало то да учиним", додао је.

Црно лице (blackface) је иначе енглески термин за маскирање белаца у тамнопуте особе.

Муке по Трудоу, међутим, ту нису престале, пренео је Индекс.хр.

У међувремену је на Твитеру осванула још једна фотографија, овог пута са такмичења талената у средњој школи у коју је ишао, на којем је обојио лице у црно, ставио перику и такав певао реге класик Банана Бот Сонг (Деј О).

Онда је канадски портал Глобал Њуз објавио снимак, такође, из средње школе коју је похађао 90-их, на којој опет има лице и руке обојене у црно и са афро периком на глави.

Бизарност целе ситуације најбоље илустрира то што је канадски премијер, иначе врло гласни заговорник толеранције, инклузивности и осетљивости према мањинама, морао да призна да се не сећа колико пута се маскирао у црнца.

Интерпретације овог скандала поприлично се разликују.

За неке, ово је прави скандал, али и еклатантни пример лицемјерја једног од светских предводника либералне левице.

Реч је, подсетимо, о некоме ко је једном приликом исправио девојку из публике кад је искористила израз "менкајнд" (човечанство).

"Ми волимо рећи ''пиплкајнд'', не нужно ''менкајнд''. Тако је инклузивније", рекао је Трудо прошле године и изазвао исмејавање због измишљања политички коректних речи. Као што су неки прокоментарисали, Трудо је дуго копао јаму у коју је сад упао.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести