УН: Емисија "стаклених" гасова достигла нови рекорд у 2020.
ЖЕНЕВА: Концентрација гасова са ефектом стаклене баште достигла је нови рекорд 2020. године, саоштила је данас агенција УН за метеорологију, упозоривши да се свет "удаљои од пута" да постигне циљано ограничење раста температуре ваздуха.
Извштај Светске метеоролошке организације (WMO) показао је да је ниво угљен-диоксида порастао на 413,2 честице на милион у 2020. години, што је изнад просечне стопе у последњих 10 година, упркос привременом паду емисија током корона локдауна, преноси Ројтерс.
Генерални секретар WMO Петери Талас навео је да ће тренутна стопа повећења гасова који утичу на загревање планете резултирати „далеко већим“ растом температуре у односу на циљ Париског споразума из 2015. од 1,5 степени Целзијуса изнад прединдустријског просека у овом веку.
„Далеко смо скренули са пута. Морамо поново да преиспитамо наше индустријске, енергетске и транспортне системе и цео начин живота“, поручио је он, апелујући да се „драстично повећају“ обавезе по питању смањења емисија на конференцији ЦОП26 која почиње 31. октобра.
Представници из скоро 200 земаља света састаће се на самиту у Глазгову са циљем јачања акције у борби против глобалног загревања у складу са Париским споразумом.
Годишњи извештај WMO, са седиштем у Женеви, мери атмосферску концентрацију угљен-диоксида, метана и азот-оксида, гасова који загревају планету и изазивају екстремне временске појаве попут топлотних таласа и интензивних падавина.
Документ је, као што се и очекивало, потврдио да економско успоравање због ковида-19 „није имало видљивији утицај на атмосферске нивое гасова са ефектом стаклене баште и њихове стопе раста“.
У извештају се додаје да су прелиминарни подаци показали да је ниво угљен-диоксида, гаса који највише доприноси загревању, наставио да расте и у 2021.
Чак и ако се сада направи велико реза ње емисија, експерти за климу кажу да ће тренд загревања остати нетакнут јер раније емисије угљен-диоксида вековима остају у атмосфери.
WMO је у извештају такође изразио забринутост у погледу способности океана и земљишта да апсорбују отприлике половину емисије угљен-диоксида, наводећи да би капацитет океана у погледу за апсорпције могао да буде смањен због виших температура површине мора и других фактора.