КУРШУМЛИЈСКА БАЊА,ТЕРМАЛНА ВОДА И СПОРТСКИ САДРЖАЈИ Идеална дестинација за одмор
Куршумлијска бања, смештена на 11 километара југозападно од града Куршумлије, позната је по идеалним климатским условима, прелепом природном амбијенту и лековитим термалним водама.
Ова бања, која се налази у подножју планине Радан на надморској висини од око 432 метра, све више привлачи туристе свих генерација, нарочито након што је обновљен хотел „Планинка“.
Обнова хотела донела је и богату понуду спа и велнес програма, који се могу мерити са онима у великим европским термама. Смештај у овом периоду често је резервисан знатно унапред, јер су посетиоци препознали квалитет бање као дестинације за одмор и релаксацију.
Један од главних разлога популарности Куршумлијске бање јесте локација, али и лековита термоминерална вода која извире на неколико извора. Температура воде варира од 14 до 64 степена Целзијуса, а ради се о минерализованим, слабо киселим натријум-хидрокарбонатним хипертермама. Поред воде, у терапији се користи и лековито блато пелоид.
Куршумлијска бања, заједно са Луковском и Пролом бањом, чини познати „бањски тројац“ топличког краја, јединствен у Европи и свету. Мештанка Јелена наглашава да је управо ова бања најближа Куршумлији, са одличном саобраћајном инфраструктуром, за разлику од Луковске која је удаљена чак 36 километара.
Још 1929. године, краљ Александар И Карађорђевић указом је прогласио бању за лековиту минералну воду од опште користи, док је 1956. године због квалитета ваздуха са засадима бора и липе проглашена и за климатско опоравилиште.
Позната још из римског доба, Куршумлијска бања вековима се користи за лечење разних здравствених проблема, као што су болести бубрега, желуца, мокраћне бешике и кожних обољења. Осим здравственог значаја, бања је и спортско-рекреативна дестинација, нарочито препознатљива по тенису.
Захваљујући модерним теренима и пријатној клими, постала је место које тенисера из целог света бирају за тренинг, далеко од градске буке и стреса. Централни тениски терен носи име нашег познатог тенисера Виктора Троицког, а циљ локалне туристичке организације је да бања постане центар из којег ће излазити будући шампиони.
Што се смештаја тиче, у понуди доминира реновирани хотел „Планинка“, али постоји и широка мрежа приватних апартмана у околини. Многи угоститељи прихватају ваучере за субвенционисани одмор у Србији, што је посебно заступљено у Лукову.
Цене ноћења у апартманима крећу се између 28 и 35 евра, док се на online платформама могу наћи и повољније опције од око 20 евра. Апартмани су често опремљени терасама и просторима за роштиљ, што их чини идеалним за породичне одморе или прославе.
Хотел „Планинка“ располаже са осам базена са термоминералном водом температуре између 33 и 35 степени, укључујући дечије и затворене базене. Wellness центар „Бањска“ нуди различите садржаје, четири сауне, инфрацрвену сауну, парно купатило, слане собе, хладну пећину, као и стазе за терапијске ходове.
Доступни су и различити wellness пакети за госте, као и медицински центар са процедурама за лечење реуматских и других болести, спортских повреда и опоравка након хируршких захвата.
Посебно је занимљиво да се у бањском парку налази римски споменик богињи здравља Хигији, као и мермерна плоча са оригиналним римским именом бање Aquarium Basianarum , што потврђује њену важност још од античког доба.
За љубитеље природе и културе, организују се шетачке туре и излети до оближњих знаменитости попут Ђавоље вароши геолошког феномена који је једини српски кандидат за седам светских чуда, као и манастира Светог Николе и Пресвете Богородице у Куршумлији, који су задужбине Стефана Немање.
Званична страница Куршумлијске бање истиче да је овај крај права ризница верских и културно-историјских знаменитости, које сведоче о настанку српске државности и духовности.