У ТОКУ ЈАВНА РАСПРАВА О УЏБЕНИЦИМА У КОЈОЈ СЕ ПИТАЈУ СВИ АКТЕРИ Најављени нови критеријуми, ниже цене и лакши ранчеви
Министарство просвете представило је на јавној расправи, одржаној у Београду, Нацрт закона о изменама и допунама Закона о уџбеницима, где је помоћник министра за предшколско и основно образовање и васпитање Милан Пашић рекао је да је циљ ове јавне расправе да се уради унапређење Закона о уџбеницима.
Како је напоменуо, у претходном периоду рађена анализа различитих институција поред министарстава са циљем да се унапреди ова област образовања.
- Изменама закона предвиђено је да се повећа део који се тиче развоја националног идентитета код ученика, развоја интеркултуралности, да се у наредном периоду обезбеди да постоје уџбеници од националног интереса за ученике основних школа који би чинили предмети српски језик и књижевност, свет око нас, природа и друштво, историја, географија, музичка и ликовна култура, као и уџбеник од националног интереса за националне мањине - рекао је Пашић.
Додао је да је поред тога дефинисано да Влада Србије има могућност да пропише за ученике средњих школа који би то уџбеници били од националног интереса.
- Такође је планирано да се уведу јасни, транспарентни и недискриминаторни критеријуми за избор уџбеника - рекао је.
Предвиђено је да се повећа део који се тиче развоја националног идентитета код ученика
Пашић је навео да је Министарство просвете покренуло јавну расправу у периоду од 15. маја до 4. јуна ове године и да је планирано да се она одржи и у Новом Саду, Крагујевцу и Краљеву.
- Свако ко жели може путем е-консултација да достави своје коментаре и предлоге - рекао је Пашић.
Додао је да су позив за јавну расправу упутили издавачима, заводима, представницима националних савета, родитељима и свим заинтересованим странама. Истакао је да је овим изменама предвиђено да се ограничи малопродајна цена уџбеника.
Указао је да је идеја и да се ограничи тежина уџбеника и навео је да су видели неке европске праксе и дошли до тога да ђачки ранац до краја четвртог разреда основне школе не би требало да буде тежи од три килограма, док у петом и шестом разреду не би требало да буде тежи од четири килограма, а у седмом и осмом разреду ђачки ранац може да тежи до пет килограма.