ТЕЛЕФОНИЈА У БРОЈКАМА Ко, колико и како комуницира у Србији?
Број претплатника фиксне телефоније у четвртом кварталу прошле године био је мањи у односу на трећи квартал, док је остварени саобраћај на приближно истом ниво.
Код мобилне телефоније је пао број активних корисника, при чему је говорни и СМС саобраћај порастао у односу на претходни квартал, наводи се у прегледу тржишта електронских комуникација у Србији који је објавило Регулаторно тело за електронске комуникације и поштанске услуге (РАТЕЛ).
У последњем лањском кварталу око 2,22 милиона претплатника фиксне телефоније разговарало је око 310 милиона минута, односно сваки претплатник је, у просеку, разговарао 1,5 минута дневно. Структура претплатника се није знатније мењала, па су у последња три месеца прошле године 86 одсто претплатника фиксне телефоније чинили приватни корисници.
Они су, у највећем броју случајева, позивали бројеве у земљи, па је учешће националног у укупном саобраћају износило 95 одсто. Телефонски позиви из фиксне мреже у највећој мери су били упућени ка фиксним мрежама, док су у међународном саобраћају преовладавали долазни позиви.
Када је реч о мобилним електронским комуникацијама, у четвртом кварталу 2024. године око 8,179 милиона активних корисника услуга мобилне мреже остварило је око 5,40 милијарди минута разговора у домаћем и међународном саобраћају и послало око 0,9 милијарди СМС порука.
Мобилни корисници су, у просеку, дневно разговарали по око 7,3 минута и слали по 1,2 СМС поруке. У четвртом кварталу било је 5,28 милиона постпејд корисника, што представља благи раст у односу на претходни квартал, док је припејд корисника било 2,89 милиона, мање него у трећем кварталу.
Количина пренетих података преко мобилне мреже порасла је и износила 310,6 милиона GB, што значи да је корисник мобилног широкопојасног интернета дневно, у просеку, трошио око 466 MB, односно око 13,82 GB месечно.
Број претплатника фиксног широкопојасног интернета био је у благом порасту у односу на трећи квартал и износио је око 2,2 милиона.