Још увек има оболелих од малих богиња

Током јуна пријављен је један случај малих богиња у Бору, те је од почетка епидемије у октобру 2017. године, до прошлог петка, на територији Србије регистровано укупно 5.798 случајева малих богиња, од којих је 2.946 лабораторијски потврђено у Институту Торлак, кажу у Институту за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”.
boginje.jpg
Фото: Све мање вакцинисане деце (архива Дневника)

Укупно је регистровано 15 смртних исхода због компликација узрокованих малим богињама, а први смртни исход од малих богиња након 20 година пријављен је крајем децембра 2017. године. До краја априла 2018. године пријављено је још 14 смртних исхода узрокованих малим богињама.Најмлађа оболела особа стара је 15 дана, а најстарија 71 годину. Највећи број оболелих је у узрасним групама млађим од пет и старијим од 30 година. Већина оболелих особа, њих 94 одсто, је невакцинисана, непотпуно вакцинисана или непознатог вакциналног статуса.

Од укупног броја оболелих, 33 одсто је било хоспитализовано или је хоспитализација у току. Од тежих компликација малих богиња регистровано је запаљење мозга код две осбе и упала плућа код 587 оболелих.Случајеви малих богиња регистровани су на територији свих округа у Републици Србији, при чему је већина оболелих, њих 80 одсто, пријављена на територији Града Београда, Нишавског, Пчињског, Рашког и Јабланичког округа.

Током ове године, у јануару пријављен је један случај малих богиња у Алексинцу, а у фебруару такође један случај у Београду. У марту је био један случај у Бујановцу, а током априла пријављена су три случаја малих богиња, два у Београду и један у Врању.


Последња велика епидемија 2007. године

Вакцина против малих богиња у Србији је почела да се примењује тек од 1971. године, а тек од осамдесетих примењивала се комбинација с вакцином против заушки. Од 1994. деца добијају ММР вакцину (против малих богиња, заушки и рубеоле), и она је обавезна. Велике епидемије, пре ове,  регистроване су 1986, 1989, 1993, 1997. Године 2007, као последица импортовања вируса међу невакцинисаном, претежно ромском децеом у Војводини, избила је епидемија у којој је оболела 201 особа. Током 2008. и 2009. регистровани су појединачни импортован случајеви оболевања код којих је утврђено порекло вируса из Немачке и Тајланда.


Током маја ове године пријављено је осам случајева малих богиња, од којих пет у Бору и три у Шапцу у епидемији која је пријављена у последњој недељи маја. Од почетка јуна пријављен је један случај малих богиња у Бору.

Од 9. октобра 2017. године на снази су пооштрене мере епидемиолошког надзора над малим богињама на територији Републике Србије у складу са Планом активности за одстрањивање ове болести у Републици Србији. У складу са предложеним мерама Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” на територији Србије интензивно се спроводи вакцинација свих невакцинисаних и непотпуно вакцинисаних особа узраста од навршених 12 месеци до навршених 18 година.

Имајући у виду наведене околности, период заразности, сезоност, остварене контакте, мере пооштреног надзора треба спроводити до даљњег, односно најмање у периоду двоструке максималне инкубације од последњег регистрованог случаја,  а у складу с параметрима у оцени и процени епидемиолошке ситуације у жаришту епидемије, односно на територији Републике.

Љ. П.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести