Од 1. новембра нови систем путовања у ЕУ и обавезна такса од 7 евра

БЕОГРАД: Након неколико одлагања примене новог система путовања унутар Европске уније, сада је то дефинивно померено за новембар 2023. године, када ће по свему судећи бити неопходно попуњавати формуларе попут оних из времена пандемијске кризе, а биће обавезно и плаћање такса од седам евра, рекао је председник Националне асоцијације туристичких организација Александар Сеничић.
aleksandar senicic YT
Фото: Youtube Printscreen

Он је за Танјуг навео да су ове промене биле најављене још за 2021. годину, али су због короновируса одложене за 1. јануар 2023, да би то сада било пролонгирано за 1. новембар идуће године.

Већ сада се у презентацији на сајту Европске комисије може видети који су резлози за инсистирање Европе на увођењу овог система, а грађани који желе да путују мораће да попуњавању документе сличне ПЛФ формуларима из времена пандемијске кризе, каже он.

Сеничић каже и да је поред најосновнијих биометријских података као што су име, презиме, датум рођења и број пасоша, ново то да ће четири дана пред полазак бити наплаћивана такса за регистрацију у овом систему од седам евра и важиће три године.

То ће морати да плате сви који буду хтели у ЕУ и имају више од 18, а мање од 70 година, с тим да још не знамо на који начин ће то технички функционисати, на пример, када неко у те три године жели да путује више пута, рекао је он.

Додао је да ће такса бити плаћана само једном, али да се не зна да ли ће бити сваки пут неопходно четири дана пред полазак уносити дестинацију у формулар.

Препорука за оне који рецимо имају некретнине у Хрватској или Грчкој је да се да би могли да путују кад желе региструју првих дана чим крене систем, јер тај услов од четири дана пред полазак може да буде проблем, каже Сеничић.

Напоменуо је да ће то мало искомпликовати пословање агенцијама, које ће сигурно помагати грађанима да попуне  формуларе.

Мораће да се плати тих седам евра и то засад, како је предвиђено, искључиво кредитним или дебитним картама, али надамо се да то неће умањити интересовање за путовања, а није искључено да ће рок од 1. новембра бити продужен, каже Сеничић.

Када је реч о сезони зимовања, он истиче да су веома атрактивне наше планине попут Таре, Златибора, Копаоника, Јахорине, Златара, као и оне у окружењ, а што ће бити још израженије током дечјег распуста, иако је отежавајућа околност то што још нема снега.

Што се тиче Нове године, најатрактивија су путовања аутобусом у европске градове, као најједноставнији и најјефтинији начин путовања, каже он.

Напомиње да је интересовање веће откад су укинути многи рестриктивни протоколи у Европи, а најтраженије су метрополе од Истанбула, Атине, Софије преко Будимпеште и Прага до Берлина и места у северној Италији, док не заостају ни дестинције у Северној Македонији, Црној Гори, Босни...

Разлике свакако постоје и док су у време коронавируса биле атрактивне земље са лагодним протоколима, јер су државе западне Европе имале ригидне прописе, након њиховог укидања то је обрнуто, рекао је Сеничић.

Напомиње да се цене аранжмана крећу од 30 евра па навише, а карте су поскупеле као последица раста цена горива због кризе попут рата у Украјини и скока инфлације у свету.

Цене аутобуских аранжмана, који и иначе нису били скупи, скочиле су за подношљивих 10 до 12 одсто, док је код авио-превоза то драстичније и креће се од 20 до 25 одсто, каже председник Националне асоцијације туристичких организација.

С друге стране, он наводи да је у домаћој туристичкој индустрији ова година рекордна.

За Нову годину интересовање је велико и то не само за дочек у Београду, већ и у Новом Саду, Крагујевцу, Нишу и у тим већим центрима капацитети су већ попуњени, а поред гостију из земаља из окружења имамо их и из Турске, Израела и с других страна, док у источну Србију пословично долазе суседи из Бугарске и Румиње, рекао је Сеничић и закључио да је таква потражња у великој мери резултат рада Туристичке органанизације Србије, као и регионалних и локалних.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести