РФЗО: Савремена терапија за оболеле од МС-а и карцинома плућа

БЕОГРАД: На новој позитивној листи лекова Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО), која треба да буде усвојена до краја године, наће се савремена терапија за оболеле од мултипле склерозе (МС) и карцинома плућа, најавила је данас директорка РФЗО Сања Радојевић Шкодрић.
rfzo
Фото: РФЗО

Она је, на трибини "Заједно до решења" коју је организовало Друштво мултипле склерозе Србије, рекла да ће убудуће и већи број пацијената заражених хепатитисом Ц бити на савременој терапији.

"У буџету за наредну годину, за 2020. годину, издвојена су значајна средства за иновативну терапију, што значи да ћемо иновативне лекове стављати на листу током целе године", рекла је Радојевић Шкодрић.

Она каже и да би у РФЗО били задовољни када би свих 90 савремених лекова, које им је представила ИНОВИА, одмах могли да ставе на листу, али додаје да то није могуће ни у једној земљи и да ће се трудити да средства која им је држава доделила искористе на најбољи могући начин.

Осим савремене терапије за оболеле од МС, она је рекла да ће бити повећан и број пацијената који су на терапији лековима који су већ на позитивној листи.

Неуролог проф. Јелена Друловић каже да је увођење савремене терапије за оболеле од МС вест од огромног значаја и велико охрабрење за све пацијенте.

Савремена терапија, како је рекла, успорава прогресију болести, смањује учесталост погоршања и значајно побољшава квалитет живота оболелих.

Она је рекла да ће се уложено у терапију вратити држави, јер ће они који болују од МС мање ићи на боловање, мање ће користити помагала, што је све трошак за државу.

Од мултипле склерозе у Србији болује око 9.000 људи, а терапију лековима који су на позитивној листи РФЗО, прима 1.200 оболелих. Представница Друштва мултипле склерозе Србије Весна Савић каже да је циљ друштва да се стално повећава број пацијената који су на терапији и да ће наставити да се боре.

На скупу је истакнуто да не постоји држава у свету у којој су сви пацијенти на терапији.

Нова позитивна листа лекова РФЗО биће усвојена до краја године. Након тога Фонду је потребно два, три месеца за набавку савремених лекова.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести