У Србији се годишње угради око 4.000 пејсмејкера

БЕОГРАД: У Србији се годишње угради око 4.000 пејсмејкера, док је на листи чекања између 500 и 700 пацијената који на операцију чекају најдуже три месеца, речено је данас на конференцији за новинаре поводом обележавања 50 година од оснивања и почетка рада Пејсмејкер центра Клиничко-болничког центра Србије (КЦС).
Koronarna jedinica u KCS Foto: Tanjug/video
Фото: Коронарна јединица у КЦС Фото: Танјуг/видео

Директор Пејсмејкер центра Горан Милашиновић рекао је да се у тој установи, која је основана 1967. године као независни део унутар КЦС-а, годишње обави око 1.350 имплементација пејсмејкера, као и да у Србији постоји укупно 18 центара у којима се годишње обави око 4.000 таквих операција.

Милашиновић је истакао да је у Србији пејсмејкер терапија као превенција од изненадне срчане смрти развијена на светском нивоу и додао да се у Референтном Пејсмејкер центру КЦС дневно се обави од седам до осам операција.''''Не морамо да зовемо стране стручњаке да нам помажу у увођењу нових технологија, сами вршимо едукације у Србији, региону, али и шире'''', рекао је Милашиновић и додао да у Србији има око 50 лекара специјализованих за ову област.

''''Интервенције се обављају на сличан начин као пре 60 година када је уграђен први пејсмејкер у свету, али у последњих пре пет година пејсмејкер изгледа као капсула од само два грама'''', рекао је Милашиновић.Захвалио је на подршци коју је центар од оснивања до данас добијао од Министарства здравља, Републичког фонда за здравствено осигурање, КЦС-а и Медицинског факултета.

Подсетио је да је Пејсмејкер центар основан 1967. године као независни центар који функционише као интегративни део КЦСЗаменик директора Пејсмејкер центра Синиша Павловић указао је да расте број пацијената којима је потребан пејсмејкер и да је обим посла за специјалисте у овој области данас, како каже, осам пута већи него што је био 2000. године.

''''Очекујемо и имамо подршку да повећавамо број сарадника у нашим тимовима што захтева број пацијената, казао је Павловић.Он је навео да пацијенати у просеку имају између 65 и 67 година и додао да је 1993. године уграђен пејсмејкер најмлађем пацијенту у Србији - беби која је била стара три дана.

''''Та беба се удала пре две године и данас води нормалан живот'''', рекао је Павловић.Подсетио је да је први пејсмејкер у Србији уградио доктор Драгољуб Бата Адамов у болници ''''Драгиша Мишовић'''', док је утемељивач садашњег Пејсмејкер центра КЦС био доктор Милан Бане Ђорђевић.

В.д.директора КЦС Милика Ашанин рекао је да пејсмејкер терапија специфична област у домену кардиоваскуларних болести у којој се преклапају хирургија, кардиологија, електроника, биофизика.''''Држава и КЦС су уложили огромна средства како би наши стручњаци у пејсмејкер терапији пратили дешавања у свету и како би свака иновација исте године била уведена и у праксу КЦС'''', рекао је Ашанин. 

Додао је да је Референтни Пејсмејкер центар 1997.године постао Национални центар за пејсмејкер, а да је та терапија од 2002. до данас уведена у 12 нових центара у Србији чиме је, каже, створена ''''европска мапа пејсмејкер терапије''''.

''''Ових дана припремамо нове технологије које ћемо преко Министарства здравља и Републичког фонда за здравствено осигурање увести у праксу. Успели смо да смањимо листе чекања у пејсмејкер терапији и да значајно унапредимо здравство у домену те терапије'''', рекао је Ашанин.Осим јубилеја 50 година рада Референтног Пејсмејкер центра КЦС, ове године се обележава и 60 година од светског изума пејсмејкера.

Први пејсмејкер за вештачку стимулацију срчаног ритма код особа са успореним срчаним импулсима уграђен је код човека 8.октобра 1958.године, а операцију је обавио шведски хирург Сенинг.Пацијент је преминуо 2001.године у 86.години од малигне болести.

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести