Нова пресуда Дарку Шарићу за кокаин 10. децембра

БЕОГРАД: Специјални суд у Београду заказао је за 10. децембар изрицање друге првостепене пресуде Дарку Шарићу и осталим оптуженим за шверц 5.7 тона кокаина из Јужне Америке у Западну Европу, пошто је данас окончано суђење.
sud, tanjug
Фото: Tanjug/S. Radovanović, arhiva

У завршници суђења судском већу се обратио Дарко Шарић тврдећи да тужилаштво нема ниједан доказ против њега и да "манипулише подацима, извлачи из контекста...".

Шарићеви адвокати су раније молбу суду да њиховог брањеника ослободи, јер, како тврде, нема доказа да је он организовао криминалну групу која је кријумчарила кокаин прекоокеанским бродовима из Уругаваја, Бразила и Аргентине.

Тужилаштво за организовани криминал је са друге стране, затражило од суда да Шарића осуди на максималну законом предвиђену казну затвора као организатора криминалне групе.

За тројицу сведока сарадника тужилаштво је предложило казне мање од годину дана, док је за осталог 21 оптуженог тужилаштво у завршним речима предложило максималне казне за кривична дела "удруживање ради вршења кривичних дела" и "неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога".

Сходно прописаним законским казнама Шарићевим сарадницима прети 10 до 20 година, док њему као организатору групе прети 30 до 40 година.

Прву првостепену пресуду, којом је Шарић био осуђен на 20 година затвора, а остали на вишегодишње затворске казне, укинуо је Апелациони суд и наложио понављање суђења.

Шарић се терети за организовање шверца укупно 5,7 тона кокаина из Латинске Америке у Европу, а поред њега оптужена су још 24 окривљена, од којих су њих осморица у бекству. 

Шарићевој групи је понављено суђење по јединственој оптужници спојеној од ранијих шест оптужница, којом се терете за шверц више од 5,7 тона кокаина из Уругваја, Бразила и Аргентине у западну Европу током 2008. и 2009. године.

Шарић је четири године био у бекству, а српским српским властима се предао 18. марта 2014. године, од када се налази у притвору, док се сви остали сада бране са слободе.

Према оптужници, чланови Шарићеве организоване криминалне групе међусобно су комуницирали преко СМС порука и шифрованих телефонских бројева, мада су им полиција и домаће и стране тајне службе ушле у траг, па је прво хапшење ове групе уследило у Уругвају 15. октобра 2009. године и истовремено у Србији у акцији „Балкански ратник”. 

У Специјалном суду у Београду Шарићу се у посебном поступку суди због оптужби за прање пара у Србији убацивањем новца стеченог кријумчарењем кокаина у легалне токове.

Шарић и још 17 окривљених у том процесу терете се за прање око 22 милиона евра.

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести