ПРАВНИЦИ Казнити адекватно за силовања и убиства деце

БЕОГРАД: Правници поздрављају најаву председника Републике Александра Вучића за пооштравање казнене политике посебно за кривична дела са елементима насиља како би се превентивно деловало на све евентулане будуће извршиоце тих кривичних дела.
advokati
Фото: Youtube Printscreen

Адвокат Маја Атанацковић каже да је анализом правоснажних судских пресуда из целе Србије где су жртве силовања и убистава била малолетна лица, утврђено да су у 80 одсто тих предмета извршиоци били вишеструки "специјални" повратници.

"Специјални - јер су управо они раније већ били осуђени и издржали су казне за убиства или силовања", појаснила је Атанацковић, која је у појединим случајевима заступала породице жртава управо ових монструозних кривичних дела над децом.

Она је подсетила да су се након убиства мале Тијане Јурић у јулу 2014. године, десила и друга убиства где су жртве била малолетна деца. Убијена је малолетна Ивана Подрашић у Београду, а за то убиство је осуђен вишеструки специјални повратник Дарко Костић, За убиство и силовање троипогодишње Анђелине на 40 година затвора је у Зајечару осуђен Владица Рајковић.

После тога, Фондација Јурић је почела да прикупља правоснажне пресуде судова у Србији где су жртве силовања и убистава била малолена лица и оно што је било изненађујуће јесте да су у 80 одсто тих предмета извршиоци били вишеструки "специјални" повратници.

"То је Фондацији био знак да је досадашња казнена политика неадекватна у смислу ресоцијализације и превенције ових кривичних дела. Због тога је Фондација урадила предлог измене Кривичног законика где је предвидела нову кривичну санкцију - доживотни затвор, за учиниоце најтежних облика најтежих кривичних дела - а то су убиство и силовање малолетних лица", навела је Атанацковић. 

Правни тим Фондације је предложио и забрану ублажавања минимума (изрицање казне ниже од минимално прописане) за ова кривична дела јер сматра, како каже Атанацковић, да је то једини начин да се заштите малолетна деца.

И Удружење судија и тужилаца Србије подржава намеру државе да се обрачуна, са, како наводе, "реликтима казнене политике и устаљеном праксом изрицања казне затвора близу прописаног минимума".

"Сматрамо да је неопходно да се изврши измена законског оквира у делу који се односи на кривично законодавство, како је то најављено на данашњој прес конференцији Председника Републике", каже председник Удружења Ненад Стефановић, који долази из редова тужилаца.

Он је указао да је правосуђе у оквиру својих уставних задатака увек спремно да савесно одговори својим задацима, али да би то урадило мора имати одговарајући законски оквир.

"Као удружење сматрамо да најављене измене управо иду у том правцу, а такође апелујемо да се убрза процес измена уставних амандмана у области правосуђа", рекао је Стефановић за Танјуг истичући да удружење нарочито подржава пооштравање прописаних казни за кривична дела са елементима насиља и у вези са дрогом.

Ово струковно удружење, које окупља и судије и тужиоце, спремно је да учествује у изради предлога одговарајућих законских измена и на тај начин допринесе владавини права, као и доношењу закона који ће омогућити бољу заштиту грађана и ефикасно сузбијање свих облика криминалитета.

Судија Александар Перишић из Удружења судија и тужилаца, у изјави за Танјуг каже да то удружење поздравља најављено пооштравање казни и измене Кривичног законика и износи идеју за укидање могућности изрицања условне осуде за насилнике.

"Ми у оквиру Удружења смо размишаљли да предложимо да се за кривична дела са елементима насиља за која је запрећена казна затвора од пет и више година година, искључи могућност изрицања условне осуде", прецизирао је Перишић.

То, како је рекао, значи да би суд окривљеног морао да осуди на казну затвора.

Он је истакао да би изменама закона било неопходно тачно прецизирати која су то дела са елементима насиља.

Када је у питању друга или трећа осуда за кривично дело са елементима насиља, Перишић је навео да Удружење судија и тужилаца има идеју да се уведе могућност изрицања чак двоструко више казне од посебног законског максимума.

То значи да би повратници у извршењу кривичних дела, на пример тешких телесних повреда, могли да буду осуђени на дупло више казне - чак 10 година затвора.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести